Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Romantyzm

a także twórca polskiej opery narodowej Stanisław Moniuszko oraz Władysław Syrokomla. W działalności spiskowej brali udział Artur Zawisza, rozstrzelany Szymon Konarski, który był też współzałożycielem organizacji Stowarzyszenie Ludu Polskiego, oraz skazany na wieczną katorgę ksiądz Piotr Ściegienny.

Literatura na emigracji. Lata 1831-1863

Główne siedziby na emigracji mieściły się w Paryżu, Londynie i Brukseli. Na emigracji tworzyli Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Chopin. Politycznie i naukowo działali też: wybitny historyk Joachim Lelewel, filozof-mesjanista i matematyk Józef Maria Hoene-Wroński oraz sugestywny mistyk Andrzej Towiański, który miał duży wpływ m.in. na Mickiewicza, Goszczyńskiego, Słowackiego. W roku 1835 Eustachy Januszkiewicz założył polską drukarnię i księgarnię, w 1839 – z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego otwarto do dziś istniejącą Bibliotekę Polską w Paryżu. Po roku 1848 r. tworzył wybitny, lecz nie doceniany Cyprian Kamil Norwid.


Komentarze

    5 + 9 =