Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bajki Mickiewicza - streszczenie

„Przyjaciele”

Leszek i Mieszek bardzo się przyjaźnili. Ludzie mówili o nich, że wszystkim się dzielili i wszystko robili razem. Któregoś dnia, gdy prowadzili jedną ze swych przyjacielskich rozmów, z lasu wyszedł niedźwiedź. Leszek wdrapał się na drzewo i z góry oglądał, co stanie się z przyjacielem. Mieszek położył się pod drzewem i znieruchomiał. Niedźwiedź powąchał go i najprawdopodobniej doszedł do wniosku, że to trup. Odszedł więc, ponieważ litewskie niedźwiedzie nie jedzą nieświeżego mięsa. Kiedy niebezpieczeństwo minęło, Leszek zszedł z drzewa i powiedział, że niedźwiedź wyglądał tak, jakby szeptał coś Mieszkowi do ucha. Mieszek odpowiedział, że usłyszał przysłowie niedźwiedzie: „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.


„Lis i kozieł”

Lis zapragnął zapolować na gąskę. Wdarł się do ogrodu, ale niestety nie zauważył świeżo wykopanej studni. Wpadł więc do dołu, a że jego ściany były gładkie, nie mógł się wydostać. Po chwili zauważył kozła, który właśnie szukał wody. Pochylił więc łeb i udawał, że pije, chociaż dół był zupełnie suchy. Sprawiając wrażenie, że łapczywie pije, wychwalał zalety nieistniejącej wody. Kozioł dał się nabrać i wskoczył do studni, a lis po jego grzbiecie i rogach wydostał się na powierzchnię.


„Osieł i pies”

W pierwszych dwu wersach utworu przytoczone są słowa niejakiego Lokmana: „Jeśli chcesz, ośle, by pies kochał ciebie, kochajże ty psa”. Następnie narrator przytacza historię, która pokazuje, jakie mogą być skutki nie stosowania się do wygłoszonej rady. W gorący dzień szedł drogą człowiek, prowadząc objuczonego osła, na końcu zaś biegł pies. Człowiek zmęczył się i usiadł pod drzewem, by trochę odpocząć. Kiedy zasnął, osioł postanowił pobiegać po łące i najeść się koniczyny. Wtedy pies poprosił osła, by zechciał uklęknąć, ponieważ miał ochotę na


Komentarze

    1 + 6 =    
~ 421965
2023-04-08 06:48:01
Ԝitamǃǃǃ
Być może mоϳа wіadomość ϳеѕt zbуt ѕрeсyfісznа.
Alе moϳa ѕtarszа sіоstra znаlazłа tutaj wѕраnіałego mężсzуznę і mаją świеtny związek, аlе co zе mną?
Mаm 25 lat, Catherinа, z Сzеch, znаm język аngіеlski równіеż
Ι... leріej powіedzіеć to od rаzu. Jеѕtem biѕеkѕualny. Nie jеstеm zazdrosny o inną kobietę... zwłaѕzczа jeślі kосhamу się razеm.
Aсh tаk, gotuϳę bаrdzo ѕmaсznieǃ і kоchаm niе tylko gotowаć ;))
Im prаwdziwа dziewсzуnа і ѕzukа роważnеgо i gorąсego związku...
W kаżdуm razіе, możеѕz znаleźć móϳ profіl tutaϳ: http://dilelesvewoomun.ml/usr-31906/