Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nie-Boska komedia - streszczenie

Utwór ma budowę fragmentaryczną, dlatego każdy z fragmentów będzie zaznaczony oddzielnym punktem.

Część pierwsza

1) Wprowadzenie – jest rozważaniem na temat losu poety w świecie, który nie rozumie indywidualistów, życie poety skazane jest z góry na cierpienie, ponieważ poezja nie przynosi żadnych korzyści, a tylko ten poeta jest błogosławionym, który oddał swą twórczość Bogu.

2) Anioł Stróż przelatuje i błogosławiąc Lidzi dobrej woli, wysyła na ziemię dziewicę skromną i dobrą, która ma zostać Żoną Męża i dzięki temu ma on zostać zbawiony.

3) Chór Złych Duchów zjawia się, by wysłać na ziemię także mary, cień zmarłej kobiety, spróchniały obraz Edenu oraz sławę, które mają omamić poetę i sprawić, że porzuci ziemskie życie dla poezji.

4)Wnętrze kościoła – dochodzi do ślubu Męża i Żony, gdy zostają sami, Mąż wypowiada słowa: „Przekleństwo mojej głowie, jeśli ją kiedy kochać przestanę”, co ma się niedługo spełnić. Anioł Stróż, który wcześniej przeleciał nad kościołem, obiecuje Mężowi życie wieczne, jeśli ten dochowa przysięgi małżeńskiej.

5) Następnie odbywa się bal weselny młodej pary, która tańczy. Widać w ich postaciach ogromną wzajemną miłość.

6) Zły Duch pod postacią Dziewicy przelatuje nad ogrodem i cmentarzem i przyobleka się w kwiaty, by nabrać pięknego (choć złudnego) oblicza i uwieść Męża.

7) Pokój sypialny w domu Męża i Żony – Mężowi śni się Dziewica, która zarzuca mu zdradę (jest to symbol poezji), Mąż po przebudzeniu stwierdza nagle, iż zrozumiał, że poślubił kobietę, której nie kocha. Zaniepokojona Żona chce pomóc ukochanemu, jednak ten każe jej pozostać w łóżku i wychodzi do ogrodu.

8) Ogród – Mąż zarzuca sobie zdradę ideału poezji, dochodzi do wniosku, że jego małżeństwo, mimo że uświęcone sakramentem, było jednym wielkim oszustwem, po pojawieniu się Dziewicy, przyrzeka


Komentarze

    6 + 2 =