Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Trzej muszkieterowie - streszczenie

W pierwszy poniedziałek kwietnia 1625 roku (wypada to 7 kwietnia) osiemnastoletni d'Artagnan opuszcza swą biedną gaskońską rodzinę i kieruje się ku Paryżowi, tam bowiem zamierza spełnić swoje wielkie marzenie o zostaniu muszkieterem. Jego ojciec był niegdyś przyjacielem kapitana Kompanii Muszkieterów i napisał synowi list, który może mu pomóc spotkać się z kapitanem. Podczas podróży d'Artagnan napotyka dziwnego człowieka z blizną na twarzy, odzianego w czarny płaszcz. W gospodzie dochodzi między nimi do kłótni, później zaś młodzieniec zostaje napadnięty przez sługi nieznajomego człowieka. D'Artagnan jest ranny i okradziony, a kiedy odzyskuje przytomność, zauważa, że tajemniczy człowiek ukradł jego list polecający. Młodzieniec udaje się jednak w dalszą podróż.


W Paryżu bohater udaje się do siedziby muszkieterów, zostaje przyjęty przez kapitana Treville'a, który obiecuje mu przyjęcie do Akademii Królewskiej, gdzie nauczy się wszystkiego, co powinien umieć muszkieter, później zaś zrobi wymarzoną karierę. Przez okno bohater zauważa ludzi, którzy go napadli, rusza więc w pościg, po drodze przypadkowo wpadając na Atosa, który jest ranny, i narażając się Portosowi i Aramisowi. Zostaje wyzwany na pojedynek przez trójkę muszkieterów. Młodzieniec najpierw walczy z Atosem, ale pojedynek zostaje przerwany przez straż kardynała Richelieu. Okazuje się, że pojedynki są zakazane królewskim dekretem i straż chce aresztować zebranych, jednak muszkieterowie i d'Artagnan stają do walki i pokonują strażników. Muszkieterowie są pod wrażeniem siły, umiejętności i odwagi młodzieńca i oferują mu swą przyjaźń. D'Artagnan wstępuje do straży królewskiej. Młodzieniec znajduje sobie mieszkanie u pana Bonacieux i zatrudnia służącego, Plancheta. Poznaje także żonę swego gospodarza, młodą i piękną


Komentarze

    8 + 7 =    
~ Konik756
2022-02-20 17:40:20
Bardzo szczegułowe. Dziekuję
~ ~Inka~ ????
2021-06-08 07:39:30
Super! Dziękuję! ????????????
~ Szapi
2021-06-03 10:59:45
Bardzo dobre streszczenie