Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Trzej muszkieterowie - streszczenie

W pierwszy poniedziałek kwietnia 1625 roku (wypada to 7 kwietnia) osiemnastoletni d'Artagnan opuszcza swą biedną gaskońską rodzinę i kieruje się ku Paryżowi, tam bowiem zamierza spełnić swoje wielkie marzenie o zostaniu muszkieterem. Jego ojciec był niegdyś przyjacielem kapitana Kompanii Muszkieterów i napisał synowi list, który może mu pomóc spotkać się z kapitanem. Podczas podróży d'Artagnan napotyka dziwnego człowieka z blizną na twarzy, odzianego w czarny płaszcz. W gospodzie dochodzi między nimi do kłótni, później zaś młodzieniec zostaje napadnięty przez sługi nieznajomego człowieka. D'Artagnan jest ranny i okradziony, a kiedy odzyskuje przytomność, zauważa, że tajemniczy człowiek ukradł jego list polecający. Młodzieniec udaje się jednak w dalszą podróż.


W Paryżu bohater udaje się do siedziby muszkieterów, zostaje przyjęty przez kapitana Treville'a, który obiecuje mu przyjęcie do Akademii Królewskiej, gdzie nauczy się wszystkiego, co powinien umieć muszkieter, później zaś zrobi wymarzoną karierę. Przez okno bohater zauważa ludzi, którzy go napadli, rusza więc w pościg, po drodze przypadkowo wpadając na Atosa, który jest ranny, i narażając się Portosowi i Aramisowi. Zostaje wyzwany na pojedynek przez trójkę muszkieterów. Młodzieniec najpierw walczy z Atosem, ale pojedynek zostaje przerwany przez straż kardynała Richelieu. Okazuje się, że pojedynki są zakazane królewskim dekretem i straż chce aresztować zebranych, jednak muszkieterowie i d'Artagnan stają do walki i pokonują strażników. Muszkieterowie są pod wrażeniem siły, umiejętności i odwagi młodzieńca i oferują mu swą przyjaźń. D'Artagnan wstępuje do straży królewskiej. Młodzieniec znajduje sobie mieszkanie u pana Bonacieux i zatrudnia służącego, Plancheta. Poznaje także żonę swego gospodarza, młodą i piękną Konstancję Bonacieux, krawcową i powiernicę królowej Anny. Dziewczyna zostaje porwana, a Bonacieux prosi młodzieńca o pomoc w jej odnalezieniu. D'Artagnan zakochuje się w dziewczynie.


Królowa Anna nie jest szczęśliwa w swym małżeństwie z Ludwikiem XIII. Znajduje sobie nowy obiekt uczuć - Diuka Buckinghamu, premiera Anglii i jednego z najpotężniejszych ludzi w Europie. Konstancja z pomocą d'Artagnana doprowadza do spotkania tych dwojga, podczas którego królowa wręcza swemu kochankowi w prezencie diamenty, które otrzymała od swego męża. O wszystkim dowiadują się szpiedzy kardynała Richelieu, który namawia króla, by zaprosił swą małżonkę na bal, podczas którego będzie musiała założyć swą biżuterię. Kardynał wysyła też do Londynu Milady, która kradnie dwa diamenty i zwraca je Richelieu, który może teraz szantażować Annę. Królowa powierza trzem muszkieterom i d'Artagnanowi misję - muszą udać się do Londynu, by odzyskać od Buckinghama diamenty. W wypełnieniu zadania przeszkadzają intrygi Richelieu, w wyniku których Atos, Portos i Aramis zostają ciężko ranni i nie docierają do celu. Buckingham wynajduje najlepszego jubilera, który robi dokładne kopie dwu skradzionych diamentów. D'Artagnan odzyskuje biżuterię i powraca do Francji, ratując honor królowej.


Młody bohater wywiera duże wrażenie na kardynale, który oferuje mu wstąpienie do swoich oddziałów, jednak d'Artagnan chce być lojalny wobec swoich przyjaciół i odmawia, ściągając na siebie gniew Richelieu. Zemsta jest szybka - Konstancja zostaje porwana, więc młodzieniec musi wyruszyć na jej poszukiwania. Sprowadza swoich kompanów z powrotem do miasta, jednak nawet z ich pomocą nie udaje mu się odnaleźć dziewczyny. Poznaje jednak hrabiego de Winter, angielskiego szlachcica. Pojedynkuje się z nim, wygrywa, ale oszczędza życie Anglika, który w ramach wdzięczności zapoznaje go ze swoją szwagierką, Milady de Winter. D'Artagnan wie, że Milady może być szpiegiem Richelieu, jednak pod wpływem jej uroków zapomina o swojej ukochanej Konstancji i ostrożności. Pragnie zbliżyć się do Milady, i wydaje mu się, że ona odzwierciedla jego uczucia, kiedy przypadkowo znajduje jej list do hrabiego Wardes, który przekonuje go, iż pani de Winter kocha adresata, a nie jego, d'Artagnana. Odkrywa spisek, jaki zastawiła na niego ta występna kobieta w porozumieniu z Richelieu i postanawia się zemścić. W tym celu uwodzi jej pokojówkę Kitty, która pomaga mu dostać się do Milady. Spędza z panią de Winter noc, udając w ciemności jej ukochanego, de Wardesa. Otrzymuje także listy, adresowane do jej kochanka, i któregoś razu odpisuje na jeden z nich, obrażając kobietę. Ta prosi d'Artagnana, by zabił Wardesa, wtedy on przyznaje się, że spędził z nią noc. Kobieta wpada we wściekłość i próbuje pchnąć go sztyletem. Podczas walki d'Artagnan zauważa na ramieniu kobiety wypalony symbol kwiatu, który jest oznaką przestępców. Przypomina sobie historię, którą kiedyś opowiedział mu Atos, i odkrywa, że Milady nie jest angielską szlachcianką, tylko żoną jego przyjaciela, którą wszyscy uważają za zmarłą, ponieważ skazano ją na powieszenie. Udaje mu się uciec z jej domu, ale wie, że kobieta będzie chciała się zemścić.


Wkrótce królewska straż zostaje wezwana do La Rochelle, ponieważ miasto zostało oblężone. Rycerze muszą sami zapłacić za konie i wyposażenie, co jest trudne, ponieważ nie mają pieniędzy. Muszkieterzy zwracają się do swoich kochanek, zaś d'Artagnan sprzedaje pierścień z szafirem, który dała mu pani de Winter, kiedy sądziła, że jest de Wardesem. Atos rozpoznaje klejnot - sam ofiarował go dawno temu swojej żonie. D'Artagnan dzieli się z nim pieniędzmi. W końcu wyruszają do La Rochelle. Milady knuje intrygi, które mają pozbawić d'Artagnana życia, ale żadna z nich nie przynosi efektów. D'Artagnan dowiaduje się, że Konstancja została wtrącona do więzienia przez Richelieu i jego wspólniczkę, ale królowa zdołała ją uratować i ukryć w bezpiecznym miejscu. Jeden z zamachowców na życie młodzieńca przyznaje się, w którym zajeździe miał się spotkać z Milady, by otrzymać zapłatę za wykonaną robotę. Muszkieterowie udają się tam, zastając na miejscu panią de Winter w towarzystwie Richelieu. Kardynał rozkazuje jej pozbyć się diuka Buckingham, ona w zamian chce zabicia d'Artagnana, ale Richelieu odmawia. Daje kobiecie dokument, który oświadcza, że jego właścicielka uczyniła wszystko w imię dobra kraju. Kiedy Richelieu wychodzi, Atos pokazuje się swojej byłej żonie i grożąc jej śmiercią, żąda oddania dokumentu.


Muszkieterowie wracają do d'Artagnana. Atos daje mu dokument kardynała i radzi trzymać go przy sobie, ponieważ może mu się przydać. Przyjaciele naradzają się, jak uratować Buckinghama od pewnej śmierci. Nie mogą pojechać do Anglii, bo podczas wojny uznano by to za zdradę. Piszą list do hrabiego de Winter, prosząc, by zrobił coś z Milady. Służący d'Artagnana, Planchet, zostaje wysłany razem z listem. Hrabia doprowadza do uwięzienia pani de Winter w zamku pod strażą Johna Feltona, purytanina, który jest nie do przekupienia.

 
Richelieu jest pod wrażeniem odwagi d'Artagnana podczas oblężenia La Rochelle i podsuwa Treville'owi, kapitanowi muszkieterów, myśl, by przyjąć młodzieńca w swe szeregi. Spełnia się marzenie bohatera. Królowa mówi mu, że Konstancja znajduje się w klasztorze w pobliżu Bethune w północnej Francji, więc d'Artagnan i muszkieterowie wyruszają tam, kiedy tylko jest to możliwe.


Milady przekonuje Feltona, że diuk Buckinghamu jest człowiekiem godnym potępienia. Felton, który jest fanatycznie oddany swojej religii, uwalnia kobietę i zgadza się na zabicie premiera. Dokonuje zamachu, zaś pani de Winter wraca do Francji i wysyła do kardynała list z informacją, że spełniła jego rozkaz. Oznajmia, że dopóki nie otrzyma zapłaty, ukryje się w bezpiecznym miejscu. Ma pecha. Wybiera ten sam klasztor, w którym jest Konstancja. Dziewczyna nie wie, kim jest pani de Winter i nawiązuje z nią przyjaźń. Zwierza się ze swojej miłości do muszkietera i z tego, że ma ją wkrótce odwiedzić. Milady opuszcza klasztor przed jego przyjazdem, wcześniej w ramach zemsty podając Konstancji truciznę. Dziewczyna umiera w ramionach d'Artagnana.


Hrabia de Winter przybywa do Francji i informuje muszkieterów o zamordowaniu diuka. Postanawiają odnaleźć Milady i pociągnąć ją do odpowiedzialności za dokonane zbrodnie. Atos przyprowadza tajemniczego człowieka w czerwonej pelerynie. Bohaterowie odnajdują panią de Winter w opuszczonym domu u brzegu rzeki Lys, niedaleko Flandrii. Dochodzi do osądzenia Milady za następujące czyny: otrucie Konstancji Bonacieux, zamachy na życie d'Artagnana, udział w zabójstwie diuka Buckingham, przekupienie Johna Feltona, zamordowanie hrabiego de Winter, jej męża. Atos dorzuca własne oskarżenia, wyznaje, że jego żona ma na ramieniu symbol oznaczający przestępcę. Człowiek w czerwonej pelerynie, którego sprowadził, to kat z Lille, który opowiada historię Milady.


Według słów kata pani de Winter żyła w zakonie, a kiedy osiągnęła wiek nastoletni uwiodła księdza, który był bratem kata. Ksiądz zmuszony był uciec do innej części kraju, a że potrzebował na to pieniędzy, ukradł święte relikwie, które sprzedał. Zakonnica i ksiądz zostali pojmani i osadzeni w więzieniu, jednak Milady uwiodła syna właściciela więzienia i uciekła. Ksiądz został osądzony i jego własny brat musiał wypalić na jego ramieniu znak skazańca. Kat postanowił odnaleźć Milady, by ukarać ją w ten sam sposób. Dokonał tego, ale jego brat uciekł z więzienia i dołączył do dziewczyny, razem uciekli do prowincji, którą władał hrabia La Fere - Atos. Para udawała rodzeństwo, wkrótce Milady porzuciła swego kochanka i została żoną Atosa. Ksiądz dowiedział się, że jego brat został uwięziony zamiast niego, więc powrócił do więzienia, uwolnił kata i popełnił samobójstwo.


Zebrani głosują za śmiercią kobiety. Zostaje ścięta. Muszkieterowie wracają do La Rochelle, po drodze spotykając hrabiego Rochefort, który wiecznie szkodził d'Artagnanowi. Miał odnaleźć Milady i zapłacić jej. Otrzymał także rozkaz pojmania swojego wroga, muszkietera. Zabiera go do kardynała, który przedstawia zarzuty, jakie postawiła mu pani de Winter. D'Artagnan opowiada Richelieu prawdę o Milady, przywołując jej zbrodnię, na co kardynał oznajmia, że kobieta zostanie postawiona przed sądem, który zdecyduje, czy jest winna, a jeżeli tak będzie, surowo ją ukarze. D'Artagnan przyznaje, że sprawiedliwość została już wymierzona i pokazuje Richelieu dokument, który Atos odebrał Milady. Kardynał jest pod wrażeniem odwagi młodego człowieka i proponuje mu stopień porucznika, jednak na dokumencie nie wpisuje nazwiska d'Artagnana, pozostawiając miejsce puste. Nakazuje też d'Artagnanowi i Rochefortowi być w dobrych stosunkach. Bohater proponuje stopień porucznika każdemu z przyjaciół, jednak oni odmawiają. Atos odchodzi na emeryturę, Portos żeni się z bogatą wdową, Aramis zostaje księdzem, tak więc tylko d'Artagnan pozostaje na służbie narodowi.