Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Balladyna - streszczenie

Akt pierwszy

Scena I
Książę Kirkor przybywa do leśnej chaty pustelnika. Poszukuje żony i chce się poradzić starca w sprawie wyboru. Pustelnik okazuje się usuniętym z tronu królem Popielem III. Starzec wyjawia Kirkorowi kim jest naprawdę i oznajmia, że jest w posiadaniu prawdziwej korony, która zapewnia pomyślne rządy. Kirkor zdeklarował się, że kiedy przyjdzie odpowiednia pora stanie w walce po stronie Popiela. Na razie jednak myśli tylko o ułożeniu sobie życia z kobietą, którą pokocha. Popiel radzi mu, aby szukał właściwej kobiety wśród ludu, gdyż tylko taka narzeczona zapewni mu  szczęście, ale również przychylność poddanych.

Scena II
Nimfa Goplana, mieszkająca w jeziorze Gopło, pała uczuciem do Grabca, śmiertelnika. Za wszelką cenę stara się zdobyć jego miłość, ale młodzieniec nie odwzajemnia uczucia, gdyż kocha Balladynę. Goplana zazdrosna o względy Grabca postanawia przerwać romans pary. Towarzyszące jej duszki Chochlik i Skierka mają spełnić dwa zadania – przeszkodzić Balladynie w spotkaniu z Grabcem i doprowadzić Kirkora do chaty wdowy, z którą mieszkają dwie piękne córki.

Scena III
Książę za sprawką duszków trafia do domu starej matki i jej dwóch córek: Aliny i Balladyny. Kirkor zachwyca się obiema dziewczynami. Był przekonany, że jedna z nich na pewno zostanie jego żoną. Niestety nie wie, którą wybrać. Skierka podsunęła wdowie pomysł, aby urządzić konkurs polegający na zbieraniu malin. Dziewczyna, której prędzej uda się uzbierać pełen dzban owoców, zostanie żoną Kirkora. Następnego dnia, z samego rana odbywa się konkurs.


Akt drugi

Scena I
Chochlik stara się przeszkodzić Grabcowi, by ten nie mógł trafi do domu. Strapiony błąkaniem się po lesie zasypia na trawie. Goplana, która odnajduje ich obu wpada we wściekłość. Dowiaduje się, że mimo przeszkód Grabiec spotkał się


Komentarze

    5 + 8 =