Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

Część pierwsza

4 maja, 1771: Werter pisze do przyjaciela, że dobrze zrobiło mu, iż opuścił jego i swoją matkę. Zwierza się, ze potrzebuje samotności. Udał się w podróż, by zakończyć sprawę z dziewczyną, która się w nim zakochała – Leonorą – oraz rozwiązać z ciotką problemy związane ze spadkiem.

10 maja: Werter zachwyca się pięknem przyrody. Pisze przyjacielowi, że z powodu ogromnej ilości wspaniałych zjawisk, jakie codziennie ogląda, nie jest nawet w stanie malować.

12 maja: Bohater opisuje, że znalazł piękną studnię, przy której spędza codziennie trochę czasu. Przychodzą tam dziewczęta z miasta czerpać wodę. Wtedy Werter myśli o dawnych czasach, kiedy przy studniach nawiązywało się znajomości i prosiło wybrankę o rękę.

13 maja: Werter prosi przyjaciela, by nie przysyłał mu książek. Zwierza się, że nie tęskni za lekturami. Czasami tylko czyta Homera.

15 maja: Bohater zaprzyjaźnił się z prostymi ludźmi z okolicy. Uważa, że nigdy nie będzie z nimi równy, ale nie przeszkadza mu to utrzymywać z nimi życzliwych i ciepłych stosunków.

17 maja: Werter wzdycha nad tym, że stracił swoją najlepszą przyjaciółkę. Zaznajamia się z różnymi prostymi ludźmi, bierze udział w ich zabawach, ale nie znajduje bliskiej mu duszy. Jego przyjaciółka zmarła i czuje się teraz osamotniony. Pisze przyjacielowi, że poznał V., młodego człowieka, który ukończył uniwersytet, a także komisarza książęcego, którego zamierza odwiedzić.

22 maja: Werter pisze do Wilhelma o swoich przemyśleniach na temat celu życia człowieka. Uważa, że zarówno dziecko, jak i dorosły nie wiedzą, czego chcą. Ich jedyną troską jest zaspokojenie potrzeb i podtrzymanie własnego istnienia.

26 maja: Bohater znalazł niewielką miejscowość, Wahlheim. Tam narysował portret czteroletniego chłopca, tulącego spokojnie swojego półrocznego brata. Zaczął


Komentarze

    1 + 4 =