Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Telemach w dżinsach - streszczenie

Bohaterem powieści jest piętnastoletni chłopiec Maciek Łańko, mieszkaniec Jerzmanowa. Jego dzieciństwo nie należało do szczęśliwych – wcześnie został osierocony przez matkę, ojciec natomiast po jej śmierci wyjechał i nie dawał znaków życia. Chłopiec został oddany pod opiekę cioci Frani, jednak ta zginęła w pożarze fabryki, w której pracowała. Wówczas Maciek trafił do internatu i tu został włączony do grupy Sielickiego. Ciotka przed śmiercią przekazała mu fotografię ojca, dzięki której chłopiec ciągle czuł jego obecność przy sobie i miał nadzieję, że kiedyś się z nim zobaczy.

Pewnego dnia podczas posiłku na stołówce Maciek przypadkowo włączył jakiś niezbyt ciekawy program w telewizji i szybko by go pewnie przełączył, gdyby nie to, że w pewnym momencie jego uwagę przykuł mężczyzna do złudzenia przypominający jego ojca. Wzbudziło to w nim wielką radość i nadzieję, że w końcu go odnajdzie. Postanowił rozpocząć poszukiwania, wypytując się okolicznych mieszkańców o ojca, a następnie wybrać się w podróż. Wszyscy wypowiadali się przychylnie i ciepło o ojcu Maćka, co dodało chłopcu odwagi i wiary w to, że w końcu go spotka.

Podróż wydawała się początkowo mało skomplikowana – Maciek zakupił bilet na pociąg do miejscowości, w której kręcono reportaż. Po przybyciu na miejsce chciał też udać się do kombinatu, gdzie dziennikarze prowadzili rozmowy z robotnikami. W trakcie podróży do jego przedziału dosiadł się Romeo – chłopiec, który, jak się okazało, okradał innych pasażerów. Na poczekaniu wymyślił on historię, na skutek której Maciek został zmuszony do opuszczenia pociągu. Uciekając przed pracownikami pociągu, napotkał na swojej drodze przeszkodę w postaci jeziorka. Chciał je pokonać znalezionym w pobliżu kajakiem, w czasie przeprawy okazało się jednak, że kajak jest dziurawy i szybko


Komentarze

    3 + 7 =