Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - charakterystyka • Pan Tadeusz

Syn Jacka Soplicy. Po śmierci matki i opuszczeniu przez ojca, mały Tadeusz trafia pod opiekę swego wuja, Sędziego. W momencie rozpoczęcia utworu dwudziestoletni młodzieniec, który powraca w rodzinne strony po wieloletniej nauce odbytej w Wilnie. Wykształcenie pobudza w nim jeszcze większą  ciekawość świata i kształtuje jego poglądy na rzeczywistość. Mimo tego, jest jeszcze bardzo młody i naiwny, zwłaszcza w kontaktach z kobietami.
    
Z powodu fatalnej pomyłki wdaje się w romans z Telimeną, podczas gdy tak naprawdę zakochał się w Zosi. Nie za bardzo wie, jak się z tego wyplątać, dlatego kiedy jest pewien, że to tą drugą chce się ożenić, postanawia zerwać stosunki z dużo starszą od siebie kobietą, po czym wyjechać i zaciągnąć się do wojska. Jest to pewnego rodzaju ucieczka, jednakże bardzo opłacalna, bo kiedy młodzieniec wraca po roku do Soplicowa, Telimena ma już nowy obiekt uczuć i nic nie stoi na przeszkodzie jego małżeństwa z Zosią.
    
Wykazuje się też demokratyzmem społecznym, ponieważ postanawia uwłaszczyć chłopów.