Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hrabia Horeszko - charakterystyka • Pan Tadeusz

Hrabia Horeszko - ostatni z rodu Horeszków, ale nie w linii prostej, a "po kądzieli". Romantyk w średnim wieku, artysta i marzyciel. Wykształcony za granicą, kosmopolita naśladujący angielskie obyczaje i tamtejszą modę, miłośnik sztuki średniowiecznej.

Chciał sprzedać zamek Soplicom, ale pod wpływem historii Gerwazego zmienił zdanie. Po odrodzeniu sporu z Soplicami namówił okoliczną szlachtę do najazdu Soplicowa, co ostatecznie zaowocowało bitwą z Moskalami i zmusiło uczestników sporu do opuszczenia Litwy. Hrabia przed wyjazdem zaręcza się z Telimeną, lecz po powrocie w 1812 roku odkrywa, że ona wychodzi za Rejenta.

Młody Horeszko jest swego rodzaju karykaturą bohatera romantycznego, działa pod wpływem chwili, często nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Ciągle zmienia obiekty swoich uczuć. Pod koniec utworu sprawia wrażenie, że jego charakter się "ustabilizował"- bohater powraca bowiem do Soplicowa jako pułkownik wojsk polskich, bohater zasłużony w boju.