Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - Obraz szlachty polskiej w „Panu Tadeuszu”

bądź znajduje się na utrzymaniu przyjaciół, bądź pracuje dla nich. Szczególnym szacunkiem w Soplicowie cieszy się Wojski, człowiek będący zastępcą Sędziego i praktycznie drugim gospodarzem. Posiada wiele talentów, jest mądry, zna mnóstwo ciekawych opowieści oraz historię Polski. Jest tradycjonalistą, jak Sędzia. Urzędnicy to Asesor i Rejent, którzy przybyli do Soplicowa, by wykonywać swą pracę. Traktowani są po przyjacielsku i posiadają te same wady i zalety, co szlachta średniozamożna: z jednej strony są pełni odwagi, z drugiej kłótliwi i nieco zbyt dumni. Rejent jednak nie jest przywiązany do tradycji tak bardzo, jak inni bohaterowie, o czym świadczy to, iż za namową Telimeny ubrał się na swe zaręczyny wedle francuskiej mody.


Ostatnia kategoria nie powstała ze względu na jej stan majątkowy, a na jej poglądy. To przedstawiciele szlachty myślącej postępowo, która stworzy nowe społeczeństwo: Jacek Soplica, Tadeusz Soplica i Zosia Horeszkówna. Jacek Soplica, w młodości pieniacz i utracjusz, przedstawiciel szlachty średniozamożnej, przeszedł przemianę duchową i poświęcił się czynnej walce o niepodległość ojczyzny. Na Litwie nakłania szlachtę do zorganizowania powstania, jest przykładem człowieka, który aktywnie walczy o dobro narodu, a nie tylko mówi o konieczności takiej walki. Tadeusz także poświęca dobro osobiste - spokojne życie u boku Zosi - na rzecz walki z Rosją. Zosia jest ostoją tradycji, którą kocha i szanuje, o czym świadczy fakt, że na własnym weselu wolała wystąpić w tradycyjnym stroju polskim, zamiast modnej francuskiej sukni. Jednak jej myślenie jest postępowe, choć może nieświadomie - razem z Tadeuszem uwłaszczają chłopów, ponieważ wierzą w to, że wszyscy ludzie są sobie równi i należą im się takie same prawa. To te postaciKomentarze

    10 + 1 =