Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - „Pan Tadeusz” jako epopeja narodowa

Telimeny przez mrówki czy pijaństwo uczestników zajazdu na Soplicę, jest zdecydowanym odstępstwem od tradycji. Kolejnym jest rezygnacja z przenikania świata realnego z nadprzyrodzonym. Jakkolwiek jest to element typowy i dla antyku, i romantyzmu, tym razem Mickiewicz ściśle trzyma się świata realnego, a za jedyny element ponad nim uznaje Boga, aczkolwiek i o Jego ingerencjach nie ma mowy w utworze. Bohaterowie nie są zależni od bóstw, duchów czy wyroków losu, sami decydują o własnych czynach.

„Pan Tadeusz” to polska epopeja narodowa, o czym świadczy charakter utworu, bliski tradycji antycznego eposu, oraz poruszenie ważnej dla Polski tematyki – walki o wolność ojczyzny. Elementy te są typowe dla epoki romantyzmu, która w Polsce ze względu na sytuację polityczną często poruszała tematykę narodowowyzwoleńczą. Adam Mickiewicz stworzył dzieło przełomowe, istotne dla całego narodu i towarzyszące mu przez kolejne lata, cieszące się niegasnącą popularnością.Komentarze

    7 + 5 =