Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mitologia - Znaczenie mitologii

Grecka mitologia, obok Biblii, jest podstawowym punktem odniesienia dla całej kultury europejskiej. Na przestrzeni wielu stuleci kształtowała sposoby myślenia o świecie oraz roli i przeznaczeniu człowieka. Wyrazem tego jest obecność licznych wątków mitycznych w literaturze i sztuce wieków późniejszych. Mity inspirowały artystów przede wszystkim ze względu na zawarte w nich niezwykle precyzyjne diagnozy ludzkiego postępowania i widzenia świata. Mitologia przedstawiona przez Homera i Hezjoda, a także wielu późniejszych poetów i epików starożytnych (tu trzeba szczególnie pamiętać o „Eneidzie” Wergiliusza), oczarowywała także swoim pięknem i kunsztem literackiego warsztatu. Dla wielu twórców stała się niedoścignionym wzorcem artystycznej doskonałości.

Wszystkie epoki korzystały z bogactwa mitologii: albo czerpiąc z niej motywy i postaci albo wykorzystując fabularne schematy mitycznych historii. Szczególnie wiele nawiązań można odnaleźć w sztuce i literaturze epoki renesansu. Wynikało to z przekonania ówczesnych twórców, iż sztuka antyczna była największym osiągnięciem ludzkiego ducha. 

Informacje