Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mit o Edypie - streszczenie

Edyp był synem króla Teb, Lajosa i jego żony Jokasty. Kiedy jednak wyrocznia orzekła, że syn króla zamorduje ojca i ożeni się z własną matką, małżonkowie postanowili pozbyć się dziecka. Przekłuto więc Edypowi pięty i porzucono go w górach. Tam znaleźli niemowlę pasterze, którzy oddali je bezdzietnym władcom Koryntu.

Kiedy Edyp dorósł, udał się do wyroczni delfickiej. Pytia ze świątyni Apollina orzekła, że młodzieniec nie może wrócić do domu, ponieważ zabije ojca i ożeni się z własną matką. Edyp udał się więc do Teb. W wąwozie górskim spotkał mężczyznę, z którym wdał się w bójkę, w wyniku czego nieznajomy poniósł śmierć. Owym mężczyzną był król Lajos (ojciec Edypa). Tymczasem władzę w Tebach przejął Kreon, w górach zaś osiedlił się potwór o dziwacznym wyglądzie (miał kobiecą głowę i piersi oraz ciało lwa) zwany Sfinksem. Zrzucał on w przepaść wszystkich ludzi, którzy nie potrafili odgadnąć wymyślonej przez niego zagadki.

Kreon ogłosił, że temu, kto rozwiąże łamigłówkę, odda władzę w państwie i Jokastę za żonę. Sfinks pytał, co to za zwierzę, które  rankiem chodzi na czterech łapach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech. Edyp szybko odgadł, że chodzi o człowieka (poruszającego się w dzieciństwie na czworaka, w dorosłości na dwóch nogach, a w starości podpierającego się laską). Sfinks rzucił się w przepaść, a Edyp został władcą miasta. Mężczyzna ożenił się też z Jokastą (własną matką), z którą miał czworo dzieci: Polonejkesa, Eteoklesa, Antygonę i Ismenę.

Wkrótce Teby zaczęły nawiedzać dotkliwe klęski żywiołowe i wielkie nieszczęścia. Edyp chcąc znaleźć jakieś rozwiązanie, wezwał do siebie wróżbitę Tejrezjasza, który wyjawił mu straszną tajemnicę i przyczynę wszystkich problemów Teb. Kiedy stało się jasne, że Edyp nieświadomie popełnił zbrodnie ojcobójstwa i kazirodztwa, Jokasta odebrała sobie życie, a król Teb wykuł sobie oczy i udał się do Kolonos, gdzie wkrótce zmarł.