Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mitologia - Mit o czterech wiekach ludzkości

Na początku swojego istnienia ludzie żyli w wieku złotym pod rządami Kronosa. Nie musieli trudzić się pracą, ani martwić o pożywienie, ponieważ nieuprawiana ziemia sama wydawała to, co jest potrzebne do przeżycia. Nie mieli żadnych zmartwień, a czas spędzali na ucztach i przyjemnościach.

Kiedy Kronos został pokonany przez Zeusa, ludzie wieku złotego zamienili się w dobroczynne duchy. Potem nastąpił wiek srebrny. Okres dorastania trwał w nim nawet sto lat, a kiedy człowiek osiągał dojrzałość, żył krótko i wiecznie był niepokojony różnymi troskami. Ludzie byli dumni i nie chcieli składać ofiar bogom, więc Zeus wszystkich unicestwił. Epoka herosów i wielkich bohaterów to wiek brązowy. Ludzie nie znali wtedy żelaza i wszystkie swoje narzędzia wykonywali z brązu. Cenili sobie siłę i odwagę, uwielbiali wojnę. Wtedy dokonano najwspanialszych czynów. Potem przyszedł wiek żelazny, który trwa do dzisiaj.


Informacje