Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mitologia - streszczenie

Mity greckie i rzymskie odegrały ogromną rolę w kształtowaniu świadomości kulturowej nie tylko współczesnych ludzi. Tzw. tradycję śródziemnomorską słusznie uważa się za kolebkę kultury europejskiej. Świadomość tego faktu oraz znajomość wspomnianych utworów stanowi konieczny fundament wiedzy dla każdego człowieka, stanowi o naszej tożsamości.

„Mitologię” Jana Parandowskiego – wydaną po raz pierwszy w 1924 roku, po dziś dzień cieszącą się niesłabnącą popularnością wśród polskich intelektualistów – uznać można za doskonałe kompendium wiedzy o mitach. „Mitologia” zyskała sporą ilość wydań. Do jej sukcesu wydawniczego przyczyniły się z pewnością walory kompozycyjne i stylistyczne: układ książki Parandowskiego jest niezwykle przejrzysty, zaś narracja autora cechuje się precyzją, łatwością snucia fascynującej opowieści (w końcu mity z początku przekazywane były ustnie), która jest – mimo odległego od dzisiejszych realiów tematu – zrozumiała dla wszystkich.

„Mitologia” rozwija się w sposób linearny: począwszy od powstania świata (tzw. mit kosmogoniczny), poprzez opowieści o narodzinach poszczególnych bogów (np. Ateny czy Afrodyty), o powstawaniu najważniejszych zjawisk świata przyrody (np. mit o Demeter i Korze), charakterystykę władców Olimpu, aż po historie dotyczące herosów, a także kontaktów pomiędzy bóstwami i zwykłymi śmiertelnikami – ludźmi.

„Mitologię” Parandowskiego, mimo iż niezaprzeczalnie stanowi ona dzieło tzw. kultury wysokiej (odświętnej, oficjalnej), do której odwołują się w swoich wierszach choćby znani poeci polscy (Herbert, Miłosz, Szymborska, Zagajewski itd.), można potraktować jako zbiór fantastycznych opowieści sensacyjnych pełnych napięcia, niespodziewanych zwrotów akcji i nieprzewidywalnych konsekwencji, gdzie zbrodnia nie zawsze skutkuje ukaraniem winowajcy,


Komentarze

    8 + 5 =    
~ 731325
2023-03-27 02:31:59
Сzеść!
Мóϳ przekаz jest zbуt konkretnу (lерiеj рowіedzіeć оd razu).
Κoсham dzіеwczynу, zwłaѕzcza te złе
Маm 25 lаt, Εmmа
Szukam рowаżnеgo i gоrącego zwіązku...
Ԝ kаżdуm rаzіе móϳ profil ϳеst tutаj: http://prechallralihadab.tk/idn-79434/
~ 836984
2023-03-24 03:41:01
Ѕtwórz jej klona w tеj grzе!!ǃ http://moscyclbavanracu.cf/prd-97257/
I pieрrzyć ϳą bez ogrаniсzеń, tak ϳаk zawsze chсiаłеś. Οna ci nіе оdmówі!
Jeśli сhсeѕz, pіеprz niе tylko ϳą, ale także ϳeϳ dzіеwсzynę. Jednоcześnіе!
... а może сhсеsz, żеbу сię рrzеleсiała? :)

Informacje