Poemat rozpoczyna się inwokacją do muzy, w której narrator prosi o natchnienie, by mógł spisać historię gniewu Achillesa.
Gniew Achillesa rośnie podczas kłótni z Agamemnonem. Kłótnia ta zostaje wywołana za sprawą Apolla, który w akcie zemsty zsyła na greckie wojska zarazę. Zemsta boga spowodowana jest czynem Agamemnona, który odebrał kapłanowi Apolla, Chryzesowi, córkę i uczynił z niej swoją brankę. Kapłan najpierw bezskutecznie prosił Agamemnona o zwrot córki, później poprosił o pomoc Apolla. Ten ujmuje się za losem Chryzesa, gdyż tamten dobrze mu służył i postanawia mu pomóc. Zsyła więc zarazę, najpierw na bydło a potem na żołnierzy. Dziesiątego dnia zarazy żołnierze zbierają się na naradę, by zdecydować, co należy zrobić, by odwrócić od wojska gniew boga. Agamemnon nie chce zwrócić swojej branki. Na tym tle dochodzi do kłótni pomiędzy nim i Achillesem. Ostatecznie Agamemnon zgadza się oddać córkę Chryzesowi, lecz by wynagrodzić sobie stratę, odbiera Achillesowi jego brankę Bryzeidę. Achilles czuje się tym dotknięty i odmawia dalszego udziału w wojnie, co więcej prosi swoją matkę Tetydę, by wyjednała u Zeusa pomoc dla Trojańczyków. Tak też się staje.
Pieśń II SEN. PRÓBA. KATALOG OKRĘTÓW.
Zeus zaczyna pomagać Trojańczykom. Przekonuje we śnie Agamemnona, by ten uderzył na Troję.
Pieśń III PRZYSIĘGI. WIDOK Z MURU. POJEDYNEK ALEKSANDRA Z MENELAOSEM.
Za sprawą snu zesłanego na Agamemnona przez Zeusa dochodzi do walki pomiędzy Grekami i Trojańczykami, jednakże zostaje ona przerwana na rzecz pojedynku, jaki ma się odbyć pomiędzy Menelaosem i Parysem. Jego wynik ma przesądzić o losach wojny, jak też o losach pięknej Heleny, o którą wojna się toczy.
W kulminacyjnym momencie, gdy szala zwycięstwa przechyla się na stronę Menelaosa, do gry wkracza bogini Afrodyta. Unosi ona Parysa i przenosi go wprost do komnaty Heleny.
Grecy uznają ten czyn za niehonorowy i domagają się zwrotu Heleny. Konflikt zaostrza się, ponieważ Trojańczycy nie chcą jej wydać Grekom.
Pieśń IV ZŁAMANIE PRZYSIĄG. AGAMEMNONA PRZEGLĄD WOJSK.
Bogowie na Olimpie nie są zgodni w sprawach wojny. Zeus popiera Trojańczyków, natomiast Hera i Atena Greków. Dochodzi do kłótni na tym tle.
Pod namową Ateny, Trojańczyk Pandar próbuje zabić Menelaosa. Strzała jednak nie zabija Greka, a jedynie go rani. Ten incydent wystarczy jednak do tego, by zawieszenie broni pomiędzy zwaśnionymi narodami zostało zerwane.
Wojska greckie gotują się do walki. Następuje przegląd wojsk.
Pieśń V WALECZNE CZYNY DIOMEDESA.
Rozpoczyna się kolejna bitwa. Dochodzi do pojedynków Aresa i Pandara z Diomedesem . Ten ostatni szczególnie wsławia się w walce.
Pieśń VI POŻEGNANIE HEKTORA Z ANDROMACHĄ.
Trojańczycy, chcąc przebłagać sprzyjającą w walce Grekom Atenę, wysyłają do Troi posłańca – Hektora. Jego rolą jest uproszenie królowej Hekabe i innych kobiet, by te zaczęły się modlić do Ateny.
W mieście Hektor spotyka Helenę i Parysa. Ma także okazję pożegnać się ze swoją żoną Andromachą oraz synkiem Astianaksem. Jego żona jest pełna najgorszych obaw, dlatego też ich pożegnanie jest bardzo dramatyczne.
Pieśń VII POJEDYNEK HEKTORA Z AJAKSEM. POGRZEB POLEGŁYCH.
Dochodzi do kolejnego pojedynku, który rozgrywają pomiędzy sobą Ajaks i Hektor. Pojedynek ten nie przynosi decydującego rozwiązania.
Bitwa zaczyna słabnąć aż do ogłoszenia zawieszenia broni, by móc pogrzebać umarłych. W tym czasie Grecy postanawiają także umocnić swój obóz.
Pieśń VIII PRZEGRANA BITWA.
Decyzją Zeusa bogowie od tej pory nie powinni wtrącać się w przebieg walki. Gdy wybucha ona na nowo, szala zwycięstwa przechyla się mocno na stronę Trojan. Udaje im się zepchnąć Greków aż do okrętów na morzu.
Pieśń XI POSELSTWO DO ACHILLESA. PROŚBY.
Grecy zdają sobie sprawę z przegranej walki. Chcąc zyskać przewagę, wysyłają posłów do Achillesa, by wrócił i pomógł im w bitwie. Urażony Achilles nie zgadza się.
Pieśń X PIEŚŃ O DOLONIE.
Nocą Grecy wybierają się na zwiad do obozu Trojan. Ich misja kończy się sukcesem, gdyż udaje im się zabić wielu śpiących sojuszników wroga.
Tej samej nocy także Trojanie wysyłają swojego zwiadowcę do Greków. Dolon jednak zostaje pojmany i zabity przez nieprzyjaciela.
Pieśń XI PRZEWAGI AGAMEMNONA.
Rankiem rozpoczyna się kolejna bitwa. Agamemnon dzielnie walczy i odnosi wiele zwycięstw, lecz w końcu zostaje ranny. Także wielu innych dzielnych żołnierzy odnosi rany. Achilles, chcąc dowiedzieć się o przebieg walki, wysyła na pole bitwy swojego przyjaciela Patroklosa.
Pieśń XII BITWA O MUR.
Bitwa nabiera rozmachu i w końcu Trojańczycy rozpoczynają szturm na umocnienia, które zbudowali Grecy, ostatecznie zdobywając mur obronny wroga.
Pieśń XIII BITWA PRZY OKRĘTACH.
Bitwa przenosi się w okolice okrętów greckich. Bogowie z woli Zeusa mogą tylko biernie przyglądać się walce, co nie wszystkim się podoba.
Pieśń XIV OSZUKANIE ZEUSA.
Szala zwycięstwa coraz bardziej przechyla się na stronę Trojan. Sprzyjająca Grekom Hera podstępem usypia Zeusa, co umożliwia udzielenie Grekom pomocy.
Gdy Zeus się budzi i widzi, co zaszło, przywraca ponownie przewagę Trojanom.
Pieśń XV POWTÓRNE ODPARCIE ATAKU OD OKRĘTÓW.
Zeus nakazuje Posejdonowi usunięcie się z pola walki. Trojańczycy są bliscy wygrania. Hektor wspina się na jeden z greckich okrętów i chce go podpalić, by uniemożliwić wrogowi ucieczkę.
Pieśń XVI PIEŚŃ O PATROKLOSIE.
Przyjaciel Achillesa, Patroklos, prosi go o zbroję, by mógł pomóc Grekom w walce, którą ci przegrywają. Achilles zgadza się, jednak pod warunkiem, że ten jedynie odeprze atak spod okrętów, w żadnym zaś wypadku nie będzie oblegał murów Troi.
Patroklos odnosi wiele zwycięstw i nie chce się wycofywać, toteż dociera pod same mury Troi. Trojańczycy są przerażeni, bo myślą, iż do walki powrócił Achilles.
W końcu dochodzi do walki pomiędzy Patroklosem a Hektorem, w której ginie Patroklos. Przed śmiercią jednak przepowiada Hektorowi jego rychły koniec.
Pieśń XVII PRZEWAGI MENELAOSA.
Rozpoczyna się walka o ciało Patroklosa. W końcu Menelaosowi udaje się je odebrać, ale Hektor zachowuje zbroję Achillesa.
Pieśń XVIII SPORZĄDZENIE ZBROI ACHILLESA.
Dowiedziawszy się o śmierci przyjaciela, Achilles jest bardzo wzburzony. Zapomina o zniewadze, jakiej doznał od Agamemnona i postanawia wziąć udział w walce, by pomścić śmierć Patroklosa.
Matka Achillesa udała się do Hefajstosa z prośbą o wykonanie dla jej syna nowej zbroi.
Hefajstos zabiera się do pracy. Jej efektem jest jeszcze lepsza i wspanialsza zbroja oraz niezwykła tarcza składająca się z pięciu warstw, z których każda przedstawia jakąś scenę z życia Greków.
Tymczasem bogowie orzekają, iż śmierć Hektora będzie też oznaczać śmierć Achillesa.
Pieśń XIX ACHILLES WYRZEKA SIĘ GNIEWU.
Achilles w końcu wybacza Agamemnonowi jego zniewagę i obaj herosi godzą się. Achilles gotuje się do walki, w której gotów jest pomścić przyjaciela.
Pieśń XX BITWA BOGÓW.
Dochodzi do decydującej walki, w której z woli Zeusa biorą udział także bogowie. Achilles wykazuje się wyjątkowym męstwem i walecznością. Pokonuje wielu wrogów i ze wszystkich pojedynków wychodzi zwycięsko.
Pieśń XXI WALKA NAD RZEKĄ.
Achilles walczy z bogiem rzeki Skamandrem. Z pomocą podąża herosowi Hefajstos, który poskramia Skamandra.
Tymczasem Priam postanawia wycofać swoje wojska do miasta.
Pieśń XXII ŚMIERĆ HEKTORA.
Dochodzi do starcia pomiędzy Hektorem i Achillesem. Hektor nie słucha rozkazu Priama i zostaje przed murami miasta. Wobec potęgi Achillesa opuszcza go jednak odwaga do walki. Podejmuje ją jednak za sprawą Ateny, która wspiera go duchowo.
Przed rozpoczęciem starcia Hektor prosi Achillesa, by ten, który zwycięży obszedł się godnie ze zwłokami przegranego. Achilles nie chce nawet o tym słyszeć.
Walka jest długa i bardzo zacięta, odbywa się na włócznie i miecze. Ostatecznie zwycięża Achilles, który postanawia wyładować swoją złość na zwłokach Hektora. Bezcześci więc jego ciało, nie zważając na prośby umierającego Hektora. Masakrowane zwłoki syna wzmagają żal i ból jego rodziców, którzy zmuszeni są na to patrzeć.
Śmierć męża opłakuje także Andromacha.
Pieśń XXIII IGRZYSKA NA CZEŚĆ PATROKLOSA.
Grecy wyprawiają Patroklosowi uroczysty pogrzeb, a następnie urządzają igrzyska na jego cześć.
Pieśń XXIV WYKUPIENIE ZWŁOK HEKTORA.
Nocą do Achillesa przybywa Priam, który prosi go o wydanie zwłok syna. Pada mu do nóg i oferuje dużą ilość złota.
Achillesa wzrusza ten człowiek, gdyż przypomina mu jego ojca. Jego gniew wygasa. Zgadza się więc wydać ciało.
Trojańczycy urządzają uroczysty pogrzeb Hektorowi.