Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mitologia - Mitologiczne archetypy i toposy

ści.

Penelopa, żona Odyseusza, króla Itaki, przez 20 lat oczekiwała na powrót swojego męża z wojny trojańskiej. W tym czasie o jej rękę starało się wielu zalotników, ale ich starania nie odniosły żadnego skutku. Wierna żona nigdy nie porzuciła nadziei, że Odyseusz żyje i wróci do Itaki.

Orfeusz – archetyp artysty oraz miłości silniejszej od śmierci
Orfeusz był najwspanialszym muzykiem i poetą. Kiedy umarła jego ukochana Eurydyka, zszedł po nią do Hadesu. Jego śpiew wzruszył nawet podziemne bóstwa.  

Narcyz – archetyp pychy i egoizmu, koncentrowania się jedynie na własnych potrzebach.

Narcyz był pięknym młodzieńcem, który zakochał się we własnym odbiciu. Umarł z miłości do samego siebie.

Topos (gr. topos koinos – miejsce wspólne) – powtarzający się w obrębie danej kultury motyw, symbol, obraz, bądź alegoria

Mityczne toposy

Pola Elizejskie – to określenia miejsca wiecznego szczęścia, w których ludzie nie płaczą, ani się nie smucą, nie muszą pracować i żyją w pokoju.

Pola Elizejskie w mitologii greckiej były miejscem, do którego po śmierci trafiali bohaterowie.

cykliczność natury – związana jest z bardzo starym poglądem, zgodnie z którym istnienie świata oparte jest na cykliczności. Dawał on podstawę do wiary w takie idee jak na przykład odrodzenie się po śmierci. Wiązało się to również z greckim przekonaniem o cykliczności czasu. Dowodem na to miała być między innymi zmienność i  powracanie pór roku. Zjawisko to tłumaczono poprzez mit o Demeter i Korze. Kiedy córka wracała do matki, przychodziła wiosna. Kiedy zaś zbliżał się czas rozstania panowała jesień. Zima byłą okresem rozłąki.

chaos – łączyło się z nim przekonanie o pierwotnym nieporządku jako zmieszaniu dynamicznych, boskich sił, z których ostatecznie wyłonił się świat.

Parnas – w mitologii góra Parnas była siedzibą muz i funkcjonowała


Komentarze

    6 + 6 =    

Informacje