Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mitologia - Historia Hellady

i przeciwników reform Solona. W 561 roku p.n.e. Pizystrat dokonał zamachu stanu i objął władzę tyrana w Atenach. Dbał Pizystrat o rozwój handlu i rzemiosła, przeprowadził podział ziemi, wprowadził podatki a, by uniknąć przenoszenia się chłopów ze wsi do miasta stworzył urząd objazdowych sędziów, którzy rozstrzygali sprawy na miejscu. Po Pizystracie władzę w Atenach sprawowali jego synowie – Hiparch i Hippiasz. Tyrania Hippiasza została jednak obalona w 510 roku p.n.e. przez siły Sparty a do władzy w Atenach powróciła arystokracja. Jednak nie na długo, ponieważ archont Klistenes postanowił przeprowadzić reformy odbierające władzę arystokracji. Zastąpił podział na wspólnoty rodowe podziałem terytorialnym. Attykę podzielono na wybrzeże, miasto
i centrum kraju oraz na dziesięć jednostek terytorialnych.
Reforma nazwisk spowodowała, że nazwisko składało się z imienia i nazwy gminy pochodzenia bez imienia ojca, by znieść różnice pomiędzy arystokracją a resztą społeczeństwa. Nową instytucją stała się Rada Pięciuset oraz dziesięciu strategów zarządzających wojskiem w poszczególnych jednostkach terytorialnych. Prawdopodobnie to Klistenes był tez twórcą ostracyzmu. Reformy Klistenesa zdecydowanie osłabiły pozycję arystokracji.

W 564 roku p.n.e. kolonie greckie w Azji Mniejszej podbiła najpierw Lidia a następnie Persowie, którzy zaprowadzili rządy tyranów. W rezultacie wyprawy Dariusza przeciwko Scytom w 512 roku p.n.e. Persowie powiększyli swe nabytki o dalsze kolonie greckie m.in. o Bizancjum.

W 499 roku p.n.e., gdy w Milecie a potem w wielu innych miastach obalono tyranię doszło do wybuchu powstań na terenie Jonii przeciwko władzy Persów. Rozpoczęły one okres wojen persko-greckich. Wzmocnieni przez posiłki z Aten i Eretrii Jonowie zajęliKomentarze

    7 + 7 =    

Informacje