Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mitologia - Motyw Nike

że na martwe ciała

 

Swoich najbliższych dziatek patrząc skamieniała

 

Penelopa – archetyp wiernej żony

 

Czekała na Odyseusza 20 lat, oddalała swe ponowne zamążpójście różnymi sposobami

 

Herakles – archetyp męstwa i siły

 

Miał wiele pozytywnych cech, jednak był bardzo porywczy – w napadzie szału zabił żonę i dzieci. Za karę musiał wykonać 12 prac Eurysteusza. Po ich wykonaniu stał się nieśmiertelny (nawiązania i kontynuacje):

 

-Oda do młodości– Mickiewicz

 

Hej! ramię do ramienia! spólnymi łańcuchy

 

Opaszmy ziemskie kolisko! [...]

 

Dalej, bryło, z posad świata!

 

Nowymi cię pchniemy tory.

 

Narcyz – archetyp miłości egocentrycznej

 

Odrzucił miłość Nimfy Echo i Afrodyta ukarała go – zakochał się we własnym odbiciu w wodzie i umarł z tęsknoty. Po śmierci zamienił się w kwiat.

 

Afrodyta – archetyp piękna, miłości zmysłowej (nawiązania i kontynuacje):

 

- w Ludziach bezdomnych pierwszy rozdział zatytułowany jest Wenus z Milo. Judym, będąc w Luwrze podziwia posąg Afrodyty (Wenus)

 

Nike – archetyp zwycięstwa; bogini zwycięstwa często towarzysząca Zeusowi i Atenie. Przedstawiana jako młoda kobieta ze skrzydłami u ramion (kontynuacje i nawiązania):

 

-Nike, która się waha Herberta. Tu Nike przez chwilę nie jest boginią, lecz człowiekiem,

 

zastanawia się nad losem młodego żołnierza, który ma stanąć do walki i (to wie tylko Nike) – zginąć. Ostatecznie bogini pozostaje niewzruszona. Wiersz ten to polemika ze stereotypowym postrzeganiem bohaterstwa.

 

-Chwila w Troi– Szymborskiej. Przedstawia tu współczesne dziewczynki chude i bez wiary, że piegi znikną z policzków. Marzą o byciu piękną Heleną z Troi, o rycerzach, którzy walczyliby o nie.

 

-Nike– Pawlikowska



Komentarze

    8 + 5 =    

Informacje