Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ballady i romanse - Motyw wsi


Motyw wsi jest szczególnie wyeksponowany w utworach Romantyzmu  poprzez jej mieszkańców. Bardzo ważną postacią dla romantycznych twórców jest wiejska dziewczyna. Uosobienie naturalnego piękna i czystości, lub istoty zachwycającej a niedostępnej. Pojawia się w bardzo wielu balladach i w obu romansach zamieszczonych w tomie.

W „Dudarzu” widzimy zamyśloną pasterkę, słyszymy też jak starzec wspomina dziewczynę, dla której pewien pasterz śpiewał przejmującą pieśń. W „To lubię” jest Maryla, próżna wieśniaczka ukarana śmiercią. Krysia z ballady „Rybka” popełnia samobójstwo, bo została uwiedziona a potem porzucona przez bogatego człowieka.

„Kurhanek Maryli” przynosi postać umarłej panny i Dziewczyny, która opowiada o niej przybyszowi. Karusia pojawiająca się w „Romantyczności” po śmierci kochanka popada w obłęd. Świtezianka to historia najbardziej tajemnicza, bo autor wprowadza w nią czytelnia słowami „kto jest dziewczyna – ja nie wiem”.


Informacje