Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tam, gdzie spadają anioły - Motyw cierpienia

Cierpienie to jeden z ważniejszych motywów powieści. Po upadku anioła stróża bohaterka książki doświadcza kolejnych, niebezpiecznych wypadków: wpada do wilczego dołu; doznaje oparzenia, ukąszenia przez żmiję, groźnych upadków i stłuczeń; zapada na nieuleczalną chorobę. Wszystkie te wydarzenia mają być konsekwencją błędu popełnionego przez anioła Ewy. Cierpieniu dziewczynki towarzyszy stopniowe umieranie bezdomnego. Ave cierpi podwójnie, pokutując za swój błąd i będąc świadomym nieszczęść jakich musi doświadczyć jego podopieczna.

W powieści cierpienie zostaje ukazane w dużo szerszej perspektywie. Trudne doświadczenia Ewy stanowią mały wycinek tego, z czym musi się zmagać każda ludzka (i duchowa istota). Z rozmów Ave i jego czarnego „alter ego” wyłania się obraz cierpienia oczyszczającego ludzką duszę. Ból nie tylko hartuje, ale i wyzwala w człowieku ważne wartości, konieczne do ukończenia procesu wewnętrznego oświecenia. Główna bohaterka doznaje takiego oczyszczenia i pomaga najbliższym przejść kolejny etap duchowej przemiany.