Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw cierpienia

Cierpienie to złe samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Mogą mu towarzyszyć ból, smutek, niemożność wykonywania najprostszych czynności, apatia, bierność, podatność na manipulację, żal, przykrość. Często objawem cierpienia są łzy.

Źródeł cierpienia jest porównywalnie tyle ile źródeł szczęścia, czyli bardzo wiele. Choroba, ból, strach, śmierć, niespełniona miłość, tęsknota, przemoc, manipulacje, szantaże - to tylko nieliczne powody cierpienia. Ból można zadać jednym słowem, jednym gestem, a nawet jednym spojrzeniem.Najgorszym rodzajem cierpienia jest to dotykające bezbronnych, najsłabszych, a już szczególnie okropne jest, gdy musimy patrzeć na cierpienie dotykające dzieci.

Każdy człowiek w inny sposób przeżywa swoje cierpienie. Jeden może je ukrywać i nie pokazywać światu, że cierpi, a inny potrzebuje głośnej manifestacji swego cierpienia. Skutki takich zachowań mogą mogą być różne. Z jednej strony mogą pojawić się stany lękowe, depresje, a nawet śmierć. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że cierpienie dla wielu jest siłą sprawczą, hartującą, działającą nań mobilizująco, pozwalającą uodpornić się na wiele rzeczy i przezwyciężyć zło.

Jako, że cierpienie towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia, musiało zaznaczyć swoją obecność w literaturze i sztuce niemal każdego kraju.