Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dziady cz. III - Motyw społeczeństwa

Polskie społeczeństwo – rozbite i podzielone: patrioci gotowi walczyć, i salon, korzystający z przywilejów, jakie daje przebywanie w pobliżu władzy. Nie brakuje oczywistych zdrajców, jak Pelikan czy Doktor, którzy dla zaszczytów gotowi są wyprzeć się swojej narodowości. Ludzie obojętni to sfery salonowe, ale także urzędnicy i wojskowi, przyznający wyższość literaturze francuskiej nad polską. Z drugiej strony mamy patriotów - ludzi próbujących zwrócić uwagę na niedolę więźniów, bezprawie masowych zatrzymań i aresztowań, represje caratu. Nie brak wśród nich ludzi szalonych, gotowych przeprowadzić zamach na Senatora. Zróżnicowanie poglądów oddaje słynne zdanie Piotra Wysockiego porównujące społeczeństwo do zewnętrznej zastygłej lawy i gorejącego wnętrza.


Rosjanie – społeczeństwo niejednolite, także podzielone. Karierowicze i oportuniści (jak Senator), oraz jednostki rozumiejące niedolę narodu polskiego (Bestużew). Oczywiście, nieprzychylnych Polsce i Polakom Rosjan jest zdecydowanie więcej, przynajmniej wśród kręgów władzy.