Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Wartość literacka dzieła

Biblia jest bogatym źródłem gatunków literackich od przypowieści poprzez psalmy i pieśni aż po proroctwa. Przeplatają się ze sobą Księgi zupełnie rożnie pisane i potraktowane. Dzięki temu Biblia stała się inspiracją dla wielu pokoleń twórców, którzy opierając się na gatunkach w niej zawartych, parafrazując słowa w niej zapisane, zaczęli tworzyć własne bardziej lub mniej poetyckie interpretacje, a nawet apokryfy (czyli historie z życia proroków czy Jezusa nie uznane i nie zatwierdzone przez Kościół). Wystarczy wspomnieć chociażby twórczość Dantego („Boska komedia”), psalmy Kochanowskiego, czy całkiem już współczesne utwory, mniej lub bardziej czerpiące inspiracje z Biblii.

Przy korzystaniu z Pisma Świętego jako źródła inspiracji, należy również zwrócić uwagę na symbolikę, która przetrwała podobnie jak gatunki wiele wieków i ciągle na nowo odtwarzana jest w utworach twórców z całego świata. Takie archetypy jak postać matki cierpiącej po stracie syna (Maryja), syna marnotrawnego czy Judasza na stałe weszły do świadomości ludzi i są odczytywane prawie natychmiast w wielu różnych gatunkach powstających przez kolejne pokolenia.

Ważnym elementem są też związki frazeologiczne, których czasem nieświadomie używamy na co dzień, jak choćby zakazany owoc, Sodoma i Gomora, judaszowy pocałunek czy hiobowe wieści. Wszystko to pochodzi z Biblii i odnosi nas do konkretnych sytuacji, miejsc, czy postaci.