Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Ewangelie

Ewangelia ( z gr. euangelion oznacza tyle, co „dobra nowina”) stanowi pisma, które mają na celu zapoznanie czytelnika z faktami historycznymi, życiem i działalnością Jezusa Chrystusa oraz przekazanie właśnie „Dobrej Nowiny” (zmartwychwstanie Jezusa i zbawienie ludzi).

Mamy cztery ewangelie, których powstanie poczyna się od lat 60. I wieku. Są one napisane przez czterech natchnionych przez Ducha Świętego Apostołów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Każda z nich różni się od siebie, ponieważ spojrzenia autorów na rzeczywistość były różne, brali oni też pod uwagę inne aspekty życia swojego Mistrza, których byli świadkami i głosicielami, poza tym każdy adresował swoją Księgę do innej społeczności – Mateusz pisał dla Żydów i odwoływał się do prawa oraz nauki Jezusa na jego tle, Marek zwrócił uwagę na działalność Jezusową, przede wszystkim czynione cuda, Łukasz skupia się na kwestii zbawienia (jego ewangelia jest najczęściej polecaną dla ludzi, którzy dopiero zapoznają się z Nowym Testamentem i Biblią w ogóle), Jan natomiast wyraża głębokie myśli i rozważania na temat Boga – Człowieka.