Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Geneza Biblii

Biblia albo Pismo Święte to zbiór ksiąg uważanych przez Żydów i chrześcijan za święte. Nazwa „Biblia” pochodzi od greckiego słowa „biblos”, oznaczającego łodygę, później - zwój papirusu. Najstarsze księgi Biblii pochodzą z XIII wieku przed naszą erą, choć niektóre źródła twierdzą, że są jeszcze starsze. Księgi te, nazywane Starym Testamentem, datują się do I wieku przed naszą erą. Jest ich 39 - zostały podzielone na Księgi Mojżeszowe, inaczej Pięcioksiąg (Torę), opisujący stworzenie świata, dzieje narodu izraelskiego od czasów Abrahama do osiedlenia się w Kanaan oraz najważniejsze żydowskie przykazania i obrzędy. Pięcioksiąg składa się z ksiąg: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa. Pozostałe księgi to księgi proroków i pisma. Tak Stary Testament dzieli się u Żydów. Chrześcijanie dzielą go księgi na historyczne (Torę, ale także księga Jozuego czy Samuela), dydaktyczne i prorockie. W zależności więc od uznawanego kanonu, Stary Testament ma 39 ksiąg (kanon hebrajski) bądź 46 (katolicki).

Nowy Testament powstał w latach 50 – 96 pierwszego stulecia naszej ery i opisuje życie i mękę Jezusa. Składa się z 27 ksiąg – Ewangelii, Dziejów Apostolskich, Listów św. Pawła i Apokalipsy św. Jana.

Podług Tradycji Kościoła – poszczególne części Starego Testamentu napisali prorocy, których imiona noszą dane księgi – autorem Pięcioksięgu Mojżesza jest Mojżesz, Księgi Jozuego Jozue, Księgi Judyty Judyta itd. Autorami nowotestamentowych Ewangelii byli Marek, Mateusz, Łukasz i Jan.