Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Przypowieść o siewcy

Jezus wędrując ze swoimi uczniami po miastach i wsiach, nauczał ludzi, a najczęściej przemawiał do nich w formie kazań lub przypowieści.
Pewnego dnia w czasie jednej ze swych podróży Jezus opowiedział historię o siewcy, który rozrzucił ziarno na swoim polu. Niektóre z ziaren padły na skałę i tam uschły, inne ziarna zostały wydziobane przez ptaki, jeszcze inne padły między chwasty, które je zagłuszyły. Niewielka ilość ziaren padła jednak na żyzną glebę i wydały plon obfity.

Uczniowie zaciekawieni tym opowiadaniem, zapytali Jezusa wprost, co oznacza ta przypowieść. W przypowieści ziarno symbolizuje słowo Boże a to, co się z nim dzieje, symbolizuje postawy ludzi wobec Słowa Bożego. Tak więc ziarno, które porywa ptactwo, symbolizuje tych, którzy słuchają słowa, ale gdy zjawia się diabeł, pozwalają mu na odebranie mu słowa z ich serc. Ziarno, które pada na skałę, symbolizuje postawę ludzi, którzy z chęcią słuchają Słowa, ale w momencie pokusy, nie zwracają na nie uwagi i porzucają je. Ziarno, które pada między chwasty, symbolizuje postawę ludzi, którzy słuchają słowa, przyjmują je, ale z byle powodu porzucają je. Wreszcie ziarno padające na żyzną glebę, to symbol ludzi stałych w wierze, w których słowo Boże zagościło i pozostało na zawsze.