Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Księga Rodzaju

w mieście Enaim, gdzie Juda zatrzymał się w drodze do Timny. Ponieważ Juda nie miał przy sobie zapłaty (koźlątka), zostawił jej w zastaw sygnet z pieczęcią, laskę i sznur. Po trzech miesiącach wyszło na jaw, że Tamar jest w ciąży. Juda chciał ją uśmiercić, ale kobieta wyznała wówczas, że dziecko jest Judy. Tamar urodziła bliźnięta: Peresa i Zeracha.

Tymczasem Józef został rządcą w domu swego pana w Egipcie. Żona Potifara chciała go jednak uwieść, a kiedy spotkała się z odmową, oskarżyła Józefa o próbę gwałtu. Józef został wtrącony do więzienia, gdzie przebywali również urzędnicy królewscy. Józef wytłumaczył ich sny: podczaszemu królewskiemu przepowiedział wolność zaś piekarzowi śmierć. Dwa lata później faraon miał dwa tajemnicze sny. Śniło mu się, że widział siedem tłustych krów, które następnie zostały pożarte przez siedem chudych krów. Potem zaś widział siedem pięknych kłosów zboża, pochłoniętych następnie przez siedem pustych kłosów. Ponieważ nikt nie potrafił wyjaśnić snu faraona, podczaszy królewski kazał wezwać Józefa. Józef stwierdził, że po siedmiu latach urodzaju nadejdzie siedem lat głodu, dlatego należy gromadzić zapasy na trudny czas. Faraon uczynił Józefa zarządcą Egiptu i powierzył mu to zadanie. Józefowi urodziło się dwóch synów: Manasses i Efraim. Kiedy nastał głód w całej krainie, Jakub wysłał swoich synów do Egiptu, żeby kupili trochę zboża. Józef poznał swoich braci i kazał do worków ze zbożem dać im pieniądze. Po jakimś czasie bracia znowu wyruszyli do Egiptu, gdzie Józef wyprawił dla nich ucztę i znowu dał im pieniądze do worków, zaś najmłodszemu, Beniaminowi podrzucił srebrny puchar. W drodze powrotnej bracia zostali zatrzymani, przeszukani i oskarżeni o kradzież. Kiedy znaleźli się przed obliczem Józefa, prosili, aby darował Beniaminowi, ponieważ


Komentarze

    3 + 6 =