Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Księga Rodzaju

którego nazwie Izaak. Ci sami ludzie udali się następnie do Sodomy, którą mieli zamiar zniszczyć. Abraham zaczął jednak prosić, by nie czynili tego, jeśli znajdzie się tam chociaż dziesięciu sprawiedliwych ludzi.

Bóg zgodził się na to, jednak w Sodomie mieszkał tylko jeden dobry człowiek – Lot. Dwaj wysłańcy Boga zatrzymali się na noc u Lota, ale występni mieszkańcy chcieli, by on oddał im posłańców, by mogli ich zgwałcić. Wtedy Lot zaoferował im swoje córki, dziewice w zamian za gości. Mężczyźni jednak nie zgodzili się i nadal dobijali się do domu Lota. Przybysze oślepili złoczyńców, a Lotowi polecili, by zabrał swoją rodzinę i uciekł z miasta oraz przykazali, by nikt nie oglądał się za siebie. Żona Lota w trakcie ucieczki obejrzała się jednak i została zamieniona w słup soli. Bóg zaś zesłał na miasto deszcz ognia i siarki i zniszczył je doszczętnie. Lot początkowo zamieszkał w Soarze, potem jednak osiedlił się w górach. Któregoś dnia córki Lota upiły ojca i współżyły z nim, w efekcie czego zaszły w ciążę.

Abraham z powodu głodu wyruszył do Gerary, gdzie znowu udawał, że Sara jest jego siostrą. Król Abimelek chciał więc uczynić z Sary swoją kochankę, ale Bóg nawiedził go we śnie i wyjawił mu prawdę. Wtedy zwrócił Sarę Abrahamowi i hojnie go obdarował.

Kiedy Abraham miał sto lat, Sara urodziła syna Izaaka. Hagar i Izmael naśmiewali się jednak z niego, dlatego Abraham wydalił niewolnicę wraz z synem na pustynię Beer-Szeby, gdzie Bóg ocalił ich od śmierci. Abraham zaś zawarł przymierze z królem Abimelekiem. Wkrótce Bóg zażądał od Abrahama, by złożył mu swojego syna w ofierze w kraju Moria. Patriarcha sporządził zatem ofiarny ołtarz i miał zamordować Izaaka, ale w ostatniej chwili anioł powstrzymał Abrahama i dał mu baranka na ofiarę. Bóg zaś pobłogosławił Abrahamowi i docenił


Komentarze

    3 + 1 =