Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Księga Rodzaju

miał trzech synów: Abrama, Nachora i Harana. Synem Harana był zaś Lot, który mieszkał w ziemi Ur. Terach pragnął dotrzeć do kraju Kaanan, ale nie zdążył, ponieważ zmarł. Jego syn Abram ożenił się natomiast z Saraj, która nie mogła mieć dzieci. Bóg objawił się Abramowi i obiecał mu, że uczyni go protoplastą wielkiego narodu. Polecił mu udanie się do ziemi Kanaan. Patriarcha osiedlił się w tym kraju, jednak ziemię tę często nawiedzał głód, dlatego lud musiał wędrować w poszukiwaniu pożywienia. Abram udał się wraz z Saraj i bratankiem Lotem do Egiptu. W obawie o swoje życie udawał, że jest ona jego siostrą. Faraon zapłacił Abramowi za Sarę i zabrał ją do siebie. Bóg jednak nawiedził dwór egipski ciężkimi doświadczeniami, dlatego oddano żonę Abramowi i wyprawiono ich bezpiecznie do kraju. Potem Abram postanowił rozdzielić się z Lotem, ponieważ ziemia Kanaan nie mogła wyżywić ich obu.

Abram został w kraju, a Lot osiedlił się w okolicach Jordanu. Wkrótce Lot dostał się do niewoli, ponieważ wybuchła wojna pomiędzy królami Sodomy i Gomory a królami Szinearu i innych ziem. Abram jednak odbił Lota, co przysporzyło mu sławy wśród różnych plemion. Wkrótce Bóg obiecał patriarsze, że jego potomstwo będzie liczne „jak gwiazdy na niebie” i zawarł z Abramem przymierze na górze Synaj. Wkrótce niewolnica Hagar zaszła z Abramem w ciążę i zaczęła znieważać Sarę, która w zemście upokorzyła ją. Hagar zbiegła na pustynię, gdzie odnalazł ją Bóg i polecił jej wrócić i nazwać syna Izmael. Kiedy Abram miał 99 lat, Bóg odnowił z nim przymierze i nadał mu imię Abraham, a jego żonie Sara. Znakiem nowego przymierza miało być obrzezanie wszystkich dzieci płci męskiej w wieku ośmiu dni. Wkrótce w domu Abrahama zjawiło się trzech mężczyzn, którzy obwieścili mu, że za rok jego żona Sara urodzi mu syna,


Komentarze

    6 + 10 =