Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Ewangelia św. Mateusza

Jezusem, on trzy razy się zaparł swojego nauczyciela. Wtedy zapiał kogut.

Następnie Jezus został zaprowadzony do Piłata. Judasz zostawił swoje srebrniki w świątyni i się powiesił, a arcykapłani kupili za jego pieniądze Pole Garncarza (Pole Krwi), na którym grzebano cudzoziemców.

Piłat z okazji świąt żydowskich chciał uwolnić Jezusa, tym bardziej, że żona przysłała mu list, że we śnie otrzymała ostrzeżenie, żeby nie czynić krzywdy „temu sprawiedliwemu”. Dał więc ludowi do wyboru: Barabasza (przestępcę) lub Jezusa. Tłum jednak zażądał uwolnienia Barabasza i ukrzyżowania Jezusa.

Wyszydzenie Jezusa
Żołnierze Piłata ubrali Jezusa w purpurowy płaszcz, założyli mu głowę cierniową koronę i wyszydzili go, plując i bijąc go trzciną po głowie.

Jezus na Golgocie

Kiedy Jezus zaczął wspinać się na Golgotę, żołnierze zatrzymali pewnego człowieka, Szymona z Cyreny, by pomógł Jezusowi nieść krzyż. Po dotarciu na miejsce dano Jezusowi wino zaprawione goryczą, lecz on nie chciał pić. Jezus został ukrzyżowany, a żołnierze rozdzielili między sobą jego szaty. Nad głową Chrystusa umieszczono napis: „To jest Jezus, Król Żydowski”. Chrystus skonał o godzinie dziewiątej wieczorem, kiedy ziemię ogarnął wielki mrok. Przed śmiercią wykrzyknął: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?”.

Po śmierci Jezusa
Zasłona w świątyni jerozolimskiej rozdarła się na pół i wielu zmarłych zmartwychwstało. Józef z Arymatei wykupił grób dla Jezusa i poprosił Piłata o jego ciało. Arcykapłani wymogli zaś na Piłacie, by postawił straże przy grobie Jezusa na wypadek, gdyby jego uczniowie chcieli wykraść ciało.

Zmartwychwstanie Jezusa
Pierwszego dnia po szabacie Maria Magdalena i Maria, matka Jakuba i Józefa, udały się do grobu Jezusa. Tymczasem anioł zstąpił z nieba, odsunął kamień i przemówił do nich, aby zobaczyły, że grób


Komentarze

    2 + 5 =    
~ Jarek
2023-01-16 17:59:48
Super
~ wake up joe
2021-12-15 22:39:45
zgadzam się
~ rogalik
2021-11-15 22:56:11
komentarze to inny wymiar
~ Joe Biden
2021-10-27 13:47:13
Very good text my polish friend
~ Ksiądz Drewniak
2021-10-26 22:22:23
Fajowska ta ewangelia, kozackie zakończenie (bardzo niespodziewane), styl pisania też fajny. Mam ochotę dać spojler końca tej lektury, ale jestem prawilnym chrześcijaninem i nie będę w taki sposób grzeszyć.
~:0 - również pozdrawiam
~ Joe
2021-10-26 09:17:16
Nie wiem o co chodzi ale mam dzisiaj z tego sprawdzian, życzcie mi powodzenia
~ łukasz
2021-10-20 21:17:40
nic z tego nie rozumiem