Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Ewangelia św. Łukasza

Jezusa, więc odesłał Go do Heroda, który miał nadzieję, że prorok uczyni jakiś cud. Jezus jednak milczał. Herod kazał więc ubrać Go w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata, który z kolei kazał zwołać lud i arcykapłanów i ogłosił, że nie znalazł w Nim winy. Kazał Go wychłostać i uwolnić. Lud jednak zawołał, żeby zabił Jezusa, a uwolnił Barabasza z okazji świąt. Piłat ugiął się pod żądaniami tłumu i wydał Jezusa na śmierć.

Jezus wyruszył w drogę na Golgotę. Żołnierze zatrzymali Szymona z Cyreny, by pomógł Jezusowi nieść krzyż. Za Chrystusem szło wiele płaczących kobiet, które Jezus pocieszył i powiedział, żeby nie płakały nad Nim, ale nad własnymi dziećmi. Na Golgocie ukrzyżowano Jezusa i dwóch złoczyńców, jednego po prawej, a drugiego po lewej stronie Mesjasza. Żołnierze rozdzielili między siebie szaty Chrystusa, rzucając o nie losy. Nad głową Jezusa umieszczono napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: „To jest Król Żydowski”.

Jeden z łotrów złorzeczył Chrystusowi, ale drugi upomniał go, że oni ponoszą sprawiedliwą karę, a Jezus nie uczynił nic złego. Poprosił też Jezusa, by pamiętał o nim, gdy przyjdzie do Swego królestwa. Jezus zaś obiecał mu, że jeszcze dziś będzie z Nim w raju.

O 6 zapanowała wielka ciemność, a zasłona w świątyni rozdarła się. O 9 Jezus zawołał „Ojcze, w Twoje ręce składam ducha mego” i skonał. Setnik, który stał pod krzyżem, uwierzył w Syna Bożego.

Jeden z członków Wysokiej Rady, Józef z Arymatei, udał się do Piłata i poprosił o ciało Chrystusa. Owinął je w płótna i złożył w nowym grobie wykutym w skale. Przy pogrzebie Jezusa były również obecne kobiety, które przyszły za Nim z Galilei.

Pierwszego dnia po szabacie Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba udały się do grobu z wonnościami, ale zastały odsunięty kamień i puste wnętrze. Przed


Komentarze

    6 + 8 =    
~ 1232
2023-02-28 19:13:38
hej
~ Lavi
2023-02-16 08:01:41
Dzięki za streszczenie
~ stasiu
2022-12-07 21:06:03
Bardzo pomocne'