Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Ewangelia św. Łukasza

ludzi wrzucających jałmużnę do skarbony świątyni i powiedział, że najwięcej wrzuciła wdowa (jeden grosz), ponieważ oddała wszystko, co miała.

Jezus przepowiedział zburzenie Jerozolimy, koniec świata i swoje powtórne przyjście.

MĘKA I ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA
Arcykapłani i uczeni w Piśmie uknuli spisek przeciwko Jezusowi i zawarli umowę z Judaszem, który miał Go zdradzić.

W dzień Przaśników uczniowie przygotowali Paschę, a Jezus podczas wieczerzy ustanowił sakrament Eucharystii. Zapowiedział również, że jeden z uczniów Go zdradzi. Jezus powiedział Szymonowi, że modlił się za niego, żeby nie stracił wiary. Zapowiedział również, że zanim zapieje kogut, Piotr trzy razy się Go zaprze. Potem zaś Jezus stwierdził, że nadchodzi czas walki i należy kupić miecz.

Następnie Chrystus udał się na modlitwę do ogrodu Getsemani i prosił uczniów, aby czuwali wraz z Nim. Oni jednak zasnęli. Jezusa zaś ogarnęła wielka trwoga przed męką i modlił się, aby jeśli to możliwe, Bóg oddalił od Niego ten kielich.

Niedługo potem zjawił się Judasz na czele uzbrojonej gromady sług arcykapłanów i zdradził Jezusa pocałunkiem. Jeden z uczniów Jezusa odciął słudze kapłana ucho, jednak Jezus powstrzymał uczniów i uzdrowił mężczyznę. Powiedział również, że nastała godzina ciemności.

Zaprowadzono Jezusa przed Radę arcykapłanów. Piotr zaś szedł za nimi i czekał na dziedzińcu pałacu. Gdy jedna z służących i inne osoby rozpoznały Piotra, on trzykrotnie zaparł się Jezusa. Wtedy zapiał kogut, a Jezus spojrzał na Piotra. On zaś wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał.

Jezus został zaprowadzony przed Wysoką Radę. Kiedy zapytali Go, czy jest Synem Bożym, Jezus potwierdził, a oni wydali na Niego wyrok śmierci.

Następnie zaprowadzono Jezusa do Piłata. Piłat zapytał Chrystusa, czy jest królem, On przytaknął. Piłat nie chciał osądzać


Komentarze

    5 + 1 =    
~ 1232
2023-02-28 19:13:38
hej
~ Lavi
2023-02-16 08:01:41
Dzięki za streszczenie
~ stasiu
2022-12-07 21:06:03
Bardzo pomocne'