Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Ewangelia św. Łukasza

z grzesznikami, lecz On powiedział, że to chorzy potrzebują lekarza, a nie zdrowi.

Zatarg Jezusa z faryzeuszami dotyczył również kwestii szabatu. Uczniowie Jezusa łuskali bowiem kłosy zboża w szabat, a Jezus uzdrowił wówczas człowieka z uschniętą ręką. Twierdził bowiem, że człowiek jest powołany do dobrych czynów również w szabat.
Potem Jezus wybrał 12 uczniów: Szymona (którego nazwał Piotrem), Andrzeja, Jakuba i Jana, Filipa i Bartłomieja, Mateusza i Tomasza, Jakuba (syna Alfeusza) i Szymona Gorliwego, Judę (syna Jakuba) i Judasza Iskariotę, który późneij go zdradził.

Po wyborze dwunastu apostołów Jezus wygłosił osiem błogosławieństw. Głosił również naukę o konieczności miłowania nieprzyjaciół i powściągliwości w osądzaniu innych. Potem zaś opowiedział przypowieści o dwóch niewidomych, o drzewie i jego owocach oraz o dobrej i złej budowli.

Potem przybył do Jezusa setnik z Kafarnaum, który prosił Go o uzdrowienie swojego sługi jednym słowem, ponieważ wierzył, że Jezus może to uczynić. Tak też się stało.

W mieście Nain Jezus uczynił cud zmartwychwstania – przywrócił do życia umarłego młodzieńca i oddał go jego matce.

Tymczasem Jan Chrzciciel wysłał do niego swoich uczniów z zapytaniem, czy jest Mesjaszem. On zaś kazał Janowi opowiedzieć o licznych uzdrowieniach, na które miał świadków. Zaświadczył również, że Jan jest największym człowiekiem „wśród urodzonych z niewiast”.

Jeden z faryzeuszów zaprosił do siebie Jezusa. Przyszła tam wówczas jawnogrzesznica, która ze łzami w oczach namaściła stopy Jezusa olejkiem i wytarła je własnymi włosami. Chrystus zaś powiedział, że ci, którym wiele się daruje, więcej miłują i odpuścił jej grzechy, co wywołało oburzenie faryzeuszów.

Za Jezusem wędrowało wiele kobiet, np. Maria Magdalena, z której wypędził siedem duchów, Joanna, żona zarządcy


Komentarze

    5 + 8 =    
~ 1232
2023-02-28 19:13:38
hej
~ Lavi
2023-02-16 08:01:41
Dzięki za streszczenie
~ stasiu
2022-12-07 21:06:03
Bardzo pomocne'