Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bartek Zwycięzca - Motyw kobiety

W noweli „Bartek Zwycięzca” pojawiają się dwie istotne bohaterki – Magda, żona Bartka, oraz pani Maria Jarzyńska. Magda, podobnie jak Bartek Słowik, pochodziła z chłopskiej rodziny. Po powołaniu męża do wojska musiała przejąć jego obowiązki – zajmowała się domem, gospodarstwem, wychowywała syna. Magda jest kobietą bardzo zaradną. Nawet w najcięższych momentach potrafiła wykazać się odwagą, jakiej nie pozazdrościłby jej niejeden mężczyzna. Kiedy Bartek był na wojnie, ciężko pracował, by utrzymać rodzinę, ale także by odłożyć trochę pieniędzy dla męża. Po jego powrocie wspierała go, walczyła o szybsze zwolnienie go z aresztu. Poświęciła się dla rodziny, ale mimo jej heroicznej walki wraz z rodziną musiała opuścić ukochaną wioskę.

Pani Maria Jarzyńska to młoda szlachcianka, dla której niezwykle ważne są sprawy narodowe. Jej największym pragnieniem była obecność męża w parlamencie pruskim, co według niej miało przysłużyć się Polakom. Pomaga mężowi zdobyć zwolenników – niestety jej pomoc na nic się zdaje, ponieważ wybory zostały zafałszowane, a wyborcy zmuszeni do głosowania na Niemca. Młoda szlachcianka jest w noweli wykreowana na aktywistkę społeczną: „(...) odwiedza chorych, ujmuje sobie ludność, pomaga, gdzie może. Robiłaby to i bez polityki, bo ma dobre serce, ale dla polityki tym bardziej”. Wydaje się jednak, że jest to tylko gra pozorów, ponieważ po porażce męża opuszcza ona wraz z nim Pognębin i chłopów, którym zależało na jej pomocy i poparciu.