Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bartek Zwycięzca - Przykładowe wypracowania

Charakterystyka Bartka Zwycięzcy


    Bartek Słowik jest tytułowym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza, zatytułowanej "Bartek Zwycięzca". Jest dość głupim chłopem, mieszkającym w Wielkopolskiej wsi, który zostaje wcielony do armii Pruskiej podczas konfliktu francusko-niemieckiego. Po powrocie z wojny nie potrafi on odnaleźć się w zastanej rzeczywistości, co ostatecznie skończyło się tragedią jego i jego rodziny, ponieważ zmuszeni zostali do porzucenia swojego majątku i opuszczenia wsi, w której czuli się jak w domu.
    Bartek pochodzi ze wsi Pognębin. Ludzie nazywają go Bartkiem Wyłupiastym, ponieważ kiedy do niego mówiono, wytrzeszczał oczy, bądź Bartkiem Głupim, ponieważ posiadał "prawdziwie homeryczną naiwność" i ograniczony intelekt. W niemieckich rejestrach urzędowych zapisywano go jako "Bartek Mensch" (niem. Mensch - człowiek), ponieważ Niemcy uznali, że "słowik" brzmi prawie jak "człowiek". Żona Bartka miała na imię Magda. Mieli syna Franka, który uczęszczał do pobliskiej szkoły.
    Bohater wiódł spokojne, w miarę dostatnie życie. Wiosną, latem i jesienią zajmował się pracą na roli, zaś zimą chodził dorabiać w pobliskiej fabryce. Żyło mu się szczęśliwie, dopóki nie otrzymał wezwania do armii pruskiej. Nie rozumiał, po co ma walczyć z Francuzami, którzy nie zrobili mu nic złego, ale musiał pójść na front. W pociągu jadącym ku Francji spotkał swego sąsiada, Wojtka, który wyjaśnił mu, że Francuzi są Niemcami, tylko gorszymi. Bartek uznał to za dobry powód do walki. Przejął się także groźbami, że Francja pragnie zagarnąć polską ziemię i odebrać chłopom ich kobiety. Bartek kochał swoją żonę Magdę, i gdy wyobraził sobie, co mogliby jej zrobić francuscy żołnierze, zapałał nienawiścią do nowego wroga.
    Pierwszą potyczką, w jakiej wziął udział, była bitwa pod Gravelotte.Komentarze

    3 + 6 =