Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Quo vadis - streszczenie

Petroniusz budzi się w południe, zmęczony ucztą Nerona, na której spędził całą noc. Dzień zaczyna od zabiegów kosmetycznych. Odwiedza go Marek Winicjusz, jego siostrzeniec. Z początku rozmawiają o krainach, które Winicjusz poznał podczas ostatniej wojny, jednak młodzieniec w końcu wyznaje, że zakochał się. Nie zdradza imienia swej wybranki, bowiem rozmowę mężczyzn przerywają epilatorowie. Winicjusz i Petroniusz nie powracają do tego tematu i rozmowa dotyczy rządów Nerona, które doprowadziły do upadku sztuki poezji. Odkąd Neron zaczął parać się pisarstwem, żaden artysta nie śmie stworzyć dzieła lepszego od niego, bowiem mógłby ściągnąć na siebie gniew Cezara. W pewnym momencie tory rozmowy kierują się na osobę Aulusa Placjusza, wtedy Winicjusz wyznaje, że właśnie w jego domu poznał dziewczynę, która zawładnęła jego sercem. Jest to piękna córka wodza plemienia Ligów, nosząca imię Kallina, jednak wszyscy nazywają ją Ligią. Została powierzona Aulusowi i jego żonie, Pomponii Grecynie, którzy mieli ją nadzorować, jednak wychowali ją jak własną córkę.

Marek pragnie zdobyć Ligię i jest zdecydowany zrobić to w dowolny sposób. Zawsze osiąga swoje cele. Winicjuszowi przypomina się, że kiedy przebywał w świątyni Mopsusa podczas powrotu z Azji, spędził tam noc, i podczas snu otrzymał przepowiednię, która głosiła, że miłość diametralnie odmieni jego życie. Petroniusz postanawia pomóc siostrzeńcowi w zdobyciu ukochanej i obiecuje przekonać Aulusa, by powierzyć Ligię Markowi. Po skończonej rozmowie obaj odchodzą do tricinium. Niewolnica Petroniusza, Eunice, zostaje sama w unctuarium i potajemnie całuje posąg swego pana.

Petroniusz udał się w odwiedziny do Aulusa Placjusza. Nie pokonuje swej drogi pieszo - podróżuje w lektyce, którą noszą murzyńscy niewolnicy, a lud rzymski oklaskuje ulubionego


Komentarze

    2 + 3 =    
~ Fanka Piotrka Żyły!
2022-03-09 19:34:20
Moja ulubiona strona. Jutro mam test. Powieść wsapniała.