Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bartek Zwycięzca - Motyw przemiany

Przemiana bohatera – główny bohater zostaje przedstawiony na początku utworu jako człowiek odmienny od społeczności wsi, w której mieszka. Jego współmieszkańcy nazywają go Bartkiem Wyłupiastym (ze względu na wytrzeszcz oczu) oraz Głupim Bartkiem (ze względu na „jego przymioty umysłowe i prawdziwie homeryczną naiwność”). Był prostym, cichym chłopem pracującym na roli. Starał się utrzymać rodzinę – żonę Magdę i syna Franka. Pewnego dnia Bartek otrzymał powołanie do wojska, tak jak większość z młodych mężczyzn zamieszkujących Pognębin.

Na początku walki bał się, nie rozumiał, dlaczego każą mu walczyć z Francuzami. W wojnie francusko-pruskiej odznaczył się niezwykłą zaciętością w walce, męstwem, odwagą i siłą, a także ogromnym hartem ducha. Wojna przestała go przerażać – stała się dla niego sposobem na życie. Po powrocie z wojny nie potrafił już żyć w dawny sposób. Nie umiał dostosować się do życia w małej wsi. Popadł w konflikt z mieszkańcami, nie potrafił prowadzić gospodarstwa, trafił do więzienia. Na koniec stracił gospodarstwo.