Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Małgorzata - charakterystyka • Mistrz i Małgorzata

Ukochana Mistrza. Kobieta trzydziestoletnia, bezdzietna, „leciutko zezująca wiedźma” o czarnych oczach i krótkich, kręconych włosach.

Mieszkała w gotyckiej willi z mężem inżynierem, który dokonał ważnego odkrycia, co przyniosło mu duże pieniądze i poważanie. Bardzo kochał i szanował swoją żonę.Jednak, mimo iż niczego jej nigdy nie brakowało, Małgorzata nie był szczęśliwa. Brakowało jej właśnie Mistrza. Poznali się pewnego kwietniowego dnia i od tamtej pory wiedli swe potajemne życie. Wierzyła w swego ukochanego, wróżyła mu sławę i mobilizowała do pracy nad książką.

Dla Mistrza godzi się zostać gospodynią na wielkim balu u szatana. Jako bardzo dumna osoba, nie prosi jednak o pomoc w wydobyciu ukochanego.

Bułhakow pokazuje ją jako kobietą o niezwykłej urodzie, bardzo inteligentnej oraz przede wszystkim-dumnej. Ma duże poczucie humoru, a przy tym dość ostry język.

Margot (jak nazywa ją Mistrz) to kobieta o naturze romantycznej, dla której miłość jest najważniejsza. Jednak w jej wypadku uczucie to nie jest tragiczne, nie wpływa na nią destrukcyjnie, ale dodaje bohaterce siły do działania, staje się dla niej powodem do życia.