Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Anaruk, chłopiec z Grenlandii - streszczenie

Anaruk, bohater książki, to dwunastoletni chłopiec mieszkający na Grenlandii. W pobliżu domu chłopca siedzibę miała stacja badawcza. Mały Eskimos zaprzyjaźnił się z tamtejszym polarnikiem i jego ekipą badawczą. Anaruka fascynowały przedmioty, które mężczyzna przywiózł ze sobą. Największe zainteresowanie wzbudzały ubrania uszyte z różnorodnych materiałów, które kontrastowały z monotonnymi skórami zdobiącymi Eskimosów. Polarnik w swojej osadzie dysponował profesjonalnymi narzędziami nieznanymi dotąd tubylcom.

Powierzchnia Grenlandii liczy dwa miliony kilometrów kwadratowych (dla porównania powierzchnia Polski jest siedem razy mniejsza). Zima panuje tu przez większą część roku. W lecie, które trwa zaledwie trzy miesiące, rodzina Anaruka, podobnie jak inni Eskimosi,  przenosi się nad brzeg morza zamieszkując w namiotach zbudowanych ze skór. Rodzice chłopca czas ten wykorzystują na sporządzenie zimowych zapasów. Wypływają w morze specjalnymi kajakami zbudowanymi ze skór i zwierzęcych kości polując na foki za pomocą harpunów.

Życie w eskimoskiej osadzie toczy się spokojnie, mieszkańcy są wobec siebie życzliwi, a jakiekolwiek przestępstwa zdarzają się bardzo rzadko. Charakterystyczna i godna podziwu jest umiejętność współpracy cechująca tych ludzi. Widoczna jest ona na przykład podczas polowania na reny. Starcy oraz kobiety z dziećmi otaczają stado i krzykiem zaganiają zwierzęta w specjalnie przygotowane miejsce, w którym mężczyźni strzelając z łuków zabijają je. Następnie mężczyźni zdejmują z renów skórę, a kobiety ćwiartują mięso i sporządzają zapasy. Po polowaniu przystępuje się do gotowania zupy i przygotowania uczty. Eskimosi rzadko spożywają gotowane mięso, na co dzień zadowalają się surowymi posiłkami.

Mieszkańcy Grenlandii rozpoczęli przygotowania do zimy. Od ilości nagromadzonych


Komentarze

    4 + 5 =    
~ 122178
2023-04-08 15:46:48
Ԝіtamǃ!ǃ
Βyć możе moϳa wiadоmość jest zbуt specyfіczna.
Αlе mоja stаrѕzа sioѕtra znalazłа tutaϳ wѕpаnіałegо mężсzyznę i maϳą śwіetny związek, аle cо ze mną?
Μаm 25 lаt, Еlenа, z Сzеch, znаm jęzуk аngiеlѕki równіеż
I... lepіеϳ pоwіеdzіеć tо od razu. Jeѕtеm biѕеksuаlnу. Nіе jеѕtеm zаzdroѕnу o inną kobіеtę... zwłаszczа ϳeślі koсhаmу sіę razem.
Ach tаk, gotuϳę bardzo ѕmacznie! і koсham nіе tуlkо gotоwać ;))
Ιm prawdziwa dziеwczуna i szuka роważnеgо i gоrąсegо związku...
Ԝ kаżdуm rаzіe, możеѕz znalеźć móϳ рrofіl tutaj: http://sederrethou.tk/usr-37546/
~ nertdx
2023-02-13 17:21:56
Pomogło mi w szkole
~ Nikola
2023-02-06 20:45:05
Fajne
~ R66u88
2023-01-31 20:03:29
Tojest fajne