Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mistrz i Małgorzata - Czas i miejsce akcji

1. Opis czasu akcji.

Akcja powieści obejmuje trzy dni, które wchodzą w obręb prawosławnego Wielkiego Tygodnia. Historia rozpoczyna się 1 maja 1929, kiedy to do Moskwy przybywa Woland ze swoja świtą. Punktem kulminacyjnym jest wielki bal u szatana, który ma miejsce w piątek.

Natomiast fabuła rozgrywa się w trzech różnych wymiarach: współczesnej Moskwie; Jeruszalaim za rządów cesarza Tyberiusza (14-37 r.n.e.) oraz jego namiestnika, Poncjusza Piłata (26-36 r.n.e.); „bezczasie”. Andrzej Drawicz komentuje problematykę czasu w Mistrzu i Małgorzacie w taki sposób: „Czas powieści traktowany jest tak, by wydarzenia mityczne dały się odczuć jako jednoczesne z moskiewskimi. Jest to czas wyłącznie teraźniejszy, dokonujący zatem aktualizacji przeszłości i czyniący to, co jest i to, co było elementami (…) trzeciej- artystycznej-realności. Można go nazwać czasem fantastycznym”.

Czas ten traktowany jest przez Bułhakowa dwojako. Albo jest starannie mierzony ( np. „Była mniej więcej dziesiąta rano”) albo ma wrażenie ciągłości, płynności.

2. Opis miejsca akcji.

Właściwa akcja rozgrywa się w Moskwie. Są szczegółowo wymienione nazwy ulic, dokładnie opisana klinika doktora Strawińskiego nieopodal miasta, sklepy czy wygląd domów.

Ważna staje się zwłaszcza ulica Sadowa i mieszkanie numer pięćdziesiąt, okolice Arbatu, teatr „Varietes”, Dom Gribojedowa oraz szpital psychiatryczny. Te miejsca ukazane są ze szczególną pieczołowitością pisarza, to w nich dzieją się najistotniejsze dla powieści wydarzenia.

Bohaterowie „zaświatowi” mają zdolność do pojawienia się w kilku miejscach jednocześnie bądź z minuty na minutę. Ułatwia to rozwój powieści i umożliwia przyspieszenie akcji.