Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mistrz i Małgorzata - streszczenie

Nad Moskwę nadciągała burza.

30.Czas już! Czas!

Azazello odwiedza Mistrza i Małgorzatę w ich suterenie. Częstuje ich winem, które okazuje się trucizną. Kochankowie umierają, ale Azazello przywraca ich życiu po śmierci. Podpalają mieszkanie i udają się na koniach z Azazellem do Wolanda. Po drodze odwiedzają jeszcze Iwana, który zapewnia ich, że nie będzie więcej pisał wierszy, bo zrozumiał, że są niedobre. Życzy im szczęścia, a po chwili pielęgniarka mówi mu, że jego sąsiad (Mistrz) umarł.

31.Na Worobiowych Górach

Burza przeszła już nad miastem. Woland ze swoją świtą oraz Mistrz i Małgorzata stali na wzgórzu ponad Moskwą. Pożegnali się z miastem i pocwałowali na swych koniach w przestrzeń.

32.Przebaczenie i wiekuista przystań

Przed całą kompanią rozpościera się widok Piłata, siedzącego na tronie. Towarzyszył mu jego wierny pies, Banga. Jest on uwięziony w wieczności. Nie może zaznać spokoju, chciałby porozmawiać z Ha-Nocri, ponieważ czuje, że czegoś nie dopowiedział wtedy, czternastego dnia wiosennego miesiąca nisan. Mistrz uwalnia swego bohatera okrzykiem „Jesteś wolny! Jesteś wolny! On czeka na ciebie!”. Procurator może odejść księżycową drogą, prowadzącą do Jeruszalaim.

Natomiast Mistrza z Małgorzatą Woland umieszcza w specjalnie dla nich przygotowanym domu. Tu mają w spokoju spędzić całą wieczność.

Epilog

W Moskwie, po odejściu Wolanda, nadal prowadzono śledztwo. Stwierdzono, że nie zadziałała żadna siła nieczysta, a banda hipnotyzerów i brzuchomówców o wielkich zdolnościach. Potrafili działać na odległość, co tłumaczyło przeniesienie Lichodiejewa.

Bengalski został wyleczony w klinice Strawińskiego, porzucił jednak zawód konferansjera, a Alojzy Mogarycz przejął stanowisko Rimskiego.

Iwan Bezdomny porzucił karierę poetycką. Został profesorem w moskiewskim Instytucie Historii


Komentarze

    6 + 8 =