Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mistrz i Małgorzata - streszczenie

innymi romans z młodą aktorką. Na wieść o tym jego kuzynka zaczyna bić go parasolem po głowie, a żona Siemplejarowa wzywa milicję.

Przedstawienie kończy się ogólnym rozgardiaszem przy szatańskim dźwięku granego przez orkiestrę walca.

13.Pojawia się bohater.

Nieznajomy, który przyszedł do pokoju Iwana, prosił, by nazywać go Mistrzem. Z wielką uwagą słucha opowieści Bezdomnego o wydarzeniach na Patriarszych Prudach. Sam również trafił do kliniki przez Poncjusza Piłata. Pisał książkę o procuratorze Judei, która miała być dziełem jego życia. Mówi Iwanowi, że człowiek, którego wczoraj spotkał to szatan. Choć z początku poetę ogarnia szok, szybko przyzwyczaja się do tej myśli i uważa ją za całkowicie prawdopodobną.

Dalej Mistrz opowiada o sobie. Jest, czy raczej był (bo chce wyrzucić z pamięci swoją dawną tożsamość, twierdząc, że teraz jest nikim) historykiem sztuki, a także tłumaczem z kilku języków. Któregoś dnia wygrał sto tysięcy rubli. Wyprowadził się do sutereny, nakupował mnóstwo książek i zaczął pracować nad dziełem o życiu Poncjusza Piłata. Wtedy też poznał pewną kobietę, której imienia nie chciał jednak zdradzić Iwanowi. Zakochali się w sobie, ale związek swój musieli trzymać w tajemnicy, ponieważ oboje byli związani z kimś innym; żadne z nich nie kochało jednak swoich partnerów. Jedno było dla drugiego jedyną prawdziwą miłością.

Ukochana Mistrza, gdy dowiedziała się o jego pomyśle na książkę, zaczęła gorliwie zaganiać go do pracy: „Wróżyła mu sławę, ponaglała go i właśnie wtedy zaczęła go nazywać Mistrzem”. Czytała w kółko już napisane rozdziały albo szydełkowała czarną czapeczkę z żółtą literą „M”, z którą nigdy się nie rozstawał.

Nadszedł czas wydania powieści. Nie spotkała się ona jednak z aprobatą wydawców, a jeden z nich wydrukował dość obszerny jej fragment, który


Komentarze

    7 + 7 =    
~ 371319
2023-03-27 02:08:57
Czеśćǃ
Mój przеkаz jеst zbyt konkretny (lepiеϳ роwіеdzieć оd rаzu).
Kоchаm dzіеwczуny, zwłaszсza tе złe
Мam 28 lаt, Ιdа
Szukаm роwаżnegо і gorącеgо związku...
Ԝ kаżdym raziе móϳ рrоfіl ϳеst tutaj: http://syrkingvansolare.tk/idn-99432/
~ 741648
2023-03-24 18:15:23
Ѕtwórz jeϳ klоnа w tej grzeǃǃ! http://lauverhabsbota.tk/prd-83653/
Ι pieрrzyć ją bez оgrаniczeń, tak ϳаk zawѕzе chcіаłeś. Onа сі niе odmówi!
Jeślі chceѕz, pіeprz niе tуlko ϳą, alе takżе ϳеj dziеwczуnę. Jеdnоcześnieǃ
... a może сhсеѕz, żeby сię рrzelеciаła? :)