Ramzes-Herhor – charakterystyka. Który z bohaterów miał większe predyspozycje do bycia władcą?(rozprawka)
Osoba zamierzająca sprawować władzę w państwie, musi posiadać pewne cechy, które wyróżnią ją z tłumu i sprawią, że będzie w stanie kierować państwem, zapewnić mu dobrobyt i rozwój poprzez podejmowanie właściwych decyzji, a także zdoła zdobyć sobie zaufanie ludu. Należy zatem zastanowić się, który z książkowych bohaterów – Herhor, arcykapłan Amona w Tebach, czy Ramzes, syn faraona i następca tronu, posiadał więcej predyspozycji do rządzenia. Moim zdaniem, odpowiedniejszym kandydatem na władcę był Ramzes XIII.
Młody syn władcy przejmował się losem każdego człowieka, był niezwykle wrażliwy na ludzkie cierpienie i krzywdę. Nie zgadzał się, aby zabijano jeńców wojennych, a nawet wrogów takich jak Tehenna. Dogłębnie poruszyło go samobójstwo chłopa, pracującego przy kopaniu kanału. Starał się pomóc każdemu, niezależnie od jego stanu społecznego, pochodzenia, zamożności i pozycji w państwie.
Każdy władca powinien poprawiać sytuację państwa w chwilach kryzysu, dążyć do wprowadzenia odpowiednich zmian, które ową sytuację polepszą i sprawią, że wszystkim obywatelom będzie żyło się lepiej. Taki właśnie był Ramzes, dążył do umocnienia i polepszenia stanu państwa, standardów życia. Miał mnóstwo pomysłów na nowe reformy, chciał m.in. powiększyć armię, gdyż uważał, że jej liczebność i umiejętności świadczą o wielkości i potędze państwa. Starał się także poprawić poziom życia poddanych. Należy wspomnieć także o krytyce, jaką w stronę zamiarów Ramzesa kierowali kapłani – jednakże Herhor, również kapłan, po przejęciu władzy zrealizował zmiany zaplanowane przez poprzednika.
Kolejną cechą Ramzesa, która sprawiała, że mógł on być znakomitym władcą, była jego zdolność w dowodzeniu wojskiem i