Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faraon - Motyw władzy

O władzę w „Faraonie” walczą Ramzes XIII i kapłani, na czele z Herhorem. Ramzes XIII z racji młodego wieku, jest niedoświadczony i często postępuje w sposób nieprzemyślany. Nie ma jeszcze doświadczenia, nie potrafi rządzić ogromnym państwem, lekkomyślnie podejmuje wiele decyzji, które niekorzystnie odbijają się na finansach Egiptu, na jego reputacji, na sytuacji w kraju.

Z drugiej strony mamy przedstawionego Herhora, który jest o wiele bardziej doświadczony od Ramzesa XIII. Herhor umie precyzyjnie posłużyć się posiadaną wiedzą, realizuje swoje plany z wielką przebiegłością. Jest doskonałym politykiem.

Choć Ramzesowi wydaje się, że ma doskonały plan pokonania kasty kapłańskiej, nie zdaje sobie sprawy z tego, że kapłani potrafią przewidzieć niemal każdy jego ruch, każdą decyzję, że kontrolują go praktycznie cały czas. Młody faraon przegrał walkę, ponieważ nie potrafił docenić wartości nauk, które były najważniejsze dla kapłanów. Zamiast rozumem Ramzes kierował się w życiu uczuciami i emocjami – to go zgubiło, bowiem Herhor – opanowany polityk - nie pozwolił sobie nawet na najmniejszy błąd.