Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faraon - Geneza dzieła


Powieść "Faraon" autorstwa Bolesława Prusa (Aleksandra Głowackiego) powstała w latach 1984-1985. Po raz pierwszy opublikowana została w odcinkach w "Tygodniku Ilustrowanym", a jej emisja trwała od października 1895 do 1896 roku. "Faraon" jest powieścią historyczną, której akcja toczy się w XI wieku p.n.e. w Egipcie. Dzieło Prusa zdobyło ogromną popularność i przetłumaczono je na wiele języków. Zaskakuje decyzja Prusa o napisaniu powieści historycznej, ponieważ uważał, iż odciągają one ludzi od problemów współczesności. Jednak "Faraon" mimo umiejscowienia swej akcji prawie trzy tysiące lat wcześniej porusza problemy uniwersalne i wciąż żywe, a określone realia pomagają zilustrować pewne idee.


Fabuła dzieła pierwotnie podzielona była na trzy tomy. Pierwszy składał się z 25 rozdziałów i obejmował fabułę do przekazania Ramzesowi XIII informacji o rozmowach kapłanów z władzami Asyrii. Drugi zawierał 24 rozdziały, rozpoczyna się od pobytu następcy tronu w świątyni Hator do śmierci jego ojca. Trzeci składał się z 18 rozdziałów i epilogu, rozpoczynał się w momencie objęcia władzy przez Ramzesa XIII i opisuje wydarzenia do rządów Herhora. Obecne wydania są dwutomowe, część pierwsza zawiera 39 rozdziałów, zaś część druga 28 rozdziałów i epilog.


Wraz z rozwojem XIX-wiecznego kolonializmu rosło zainteresowanie inteligencji nowo opanowanymi terenami, a podporządkowywanie ich państwom europejskim umożliwiło badanie odległych krajów. Wiadomości o opisywanej krainie Prus zaczerpnął z wielu popularnych w jego czasach opracowań, często zawierających oryginalne teksty egipskie, np. G. Maspero czy I. Żagiella. Nie oddawały one ściśle historycznej czy naukowej prawdy o Starożytnym Egipcie, ale perfekcyjne odtworzenie realiów nie było celem pisarza. Z dzieł Żagiella zaczerpnął wizję Egiptu


Komentarze

    7 + 6 =