Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faraon - streszczenie

przyrzekają mu, że faraon chce podpisać układ z Asyrią, ale poseł wyśmiewa ich, ponieważ dobrze wie, że książę jest przeciwny traktatowi i,  kiedy sam zostanie władcą, będzie chciał go zerwać. Kapłani postanawiają podpisać umowę za każdą cenę – nawet życia Ramzesa. Tutmozis pociesza przyjaciela, że kiedy zostanie faraonem ludzie poprą wojnę z Asyrią. Sara mówi Ramzesowi, że Hiram porwał jedną z jej niewolnic i wywiózł, owa biedna dziewczyna zmarła. Kochanka opowiada, że słyszała, iż Fenicjanie pragną wojny między Egiptem a Asyrią by wzbogacić się na dostawach broni.

Fenicjanie zdejmują z Kamy obowiązki kapłanki oraz klątwę i oddają ją księciu. Ramzes posyła Tutmozisa, by zdał jego ojcu relację z tego, co dzieje się w kraju. Oficjalna wersja sprawozdania różni się od nieoficjalnej, którą ma wyznać faraonowi, kiedy będzie z nim sam na sam – ma powiedzieć, że kapłani są przyczyną kryzysu i że oddanie Fenicji doprowadzi do zagłady państwa. Kama jest zazdrosna o Sarę i mówi, że ta nadała synowi imię Izaak i wychowuje go w wierze żydowskiej. Książę wpada w gniew i odwiedza byłą kochankę, by odkryć, czy to prawda. W istocie tak było. Ramzes karze Sarę, czyniąc z niej niewolnicę Kamy. Nie słucha wyjaśnień, że to kapłani egipscy chcieli, by dziecko zostało Żydem i mogło później zostać władcą Izraela. Następnego dnia dowiaduje się, że Kama uderzyła Żydówkę, więc każe dać Sarze osobną izbę i by w spokoju mogła zajmować się dzieckiem, nie musi już usługiwać nowej kochance. Kama okazuje się mieć okropny charakter, uważa, że ktoś chce ją zabić.

Tom 2
Kapłani Mefres i Mentezufis oznajmiają Ramzesowi, że został mianowany naczelnym wodzem i władcą prowincji. Następca tronu wyprawia ucztę, podczas której, wstawionym będąc, lekkomyślnie oskarża kapłanów o potajemne układy z Beroesem,Komentarze

    4 + 3 =