Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faraon - streszczenie

którą Herhor uznał za wykradzioną Egipcjanom przez Żydów. Kapłan oświadcza, że dziewczyna jest w ciąży z Ramzesem, chociaż nie jest tego jeszcze świadoma. Herhor i królowa podejmują decyzję o zakończeniu związku młodego Ramzesa i Sary, ale Herhor przekonuje królową, że syn dziewczyny zostanie Żydem, a więc będzie można go obsadzić w Izraelu jako króla. Tymczasem następca tronu zaczyna się zresztą nudzić w swoim folwarku, irytuje go też, że dziewczynę dręczą różne dolegliwości. Pewnego dnia odwiedza go Tutmozis i przekazuje wieść od ojca, który wkrótce wróci z Teb i prosi, by jego syn go powitał. Spotkanie ojca i syna jest bardzo ciepłe. Faraon mianuje syna wodzem Menfi i namiestnikiem Dolnego Egiptu, a także powierza mu misję odkrycia przyczyny zmniejszania się majątku faraona.

Fenicjanie obserwują niejakiego Phuta, który pojawia się w zajeździe "Pod Okrętem". Rozmawia z kapłanką, która przekazuje mu informację, by przyszedł do domu pod Zieloną Gwiazdą. Phut jest śledzony przez Fenicjan. Udaje się do świątyni Seta, gdzie wychodzi na jaw że jest chaldejskim kapłanem. Jego prawdziwe imię brzmi Beroes i przybył, by potajemnie spotkać się z egipskimi kapłanami - Herhorem, Mefresem i Pentuerem. Razem podpisują układ z Asyrią.

Młody Ramzes odwiedza kolejno wszystkie prowincje, gdzie obserwuje pracę różnych ludzi. Dochodzi do wniosku, że robotnicy bez namysłu wykonują tylko rozkazy. Jest zadowolony z arystokratów, którzy wiernie służą państwu. Nie udaje mu się odkryć przyczyny ubożenia dochodów faraona, mimo przeglądania raportów, rozmawiania z nadzorcami i obserwowania poszczególnych prowincji. Mentezufis oznajmia mu, że tylko kapłani mogą zrozumieć działanie państwa.

Kupcy feniccy są niezadowoleni z układu między Egiptem a Syrią, w myśl którego Fenicja znajdzie się podKomentarze

    9 + 5 =