Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bartek Zwycięzca - Przykładowe wypracowania

widzimy, jak poprzez sukces militarny Prus zmienił się stosunek niemieckiej ludności do Polaków. Przestali traktować ich zwyczajnie, a zaczęli szykanować. Polskie dzieci są w szkole ośmieszane przez niemieckich nauczycieli, a kiedy Bartek staje w obronie swojego syna, jego czyn został przez prasę odebrany jako czynna napaść polskiego, bezdusznego chłopa, na niewinnych niemieckich osadników. Ci zyskują coraz więcej pieniędzy, ponieważ w wyniku wojny więcej gospodarstw musiało zaciągnąć pożyczki, a później nie mogło ich spłacić. W stolicy Wielkopolski mamy szansę zapoznać się z niemieckimi urzędnikami i niemieckim sądem. Nie interesuje ich to, jak bardzo Polacy pomogli im podczas wojny. Rdzenną ludność traktują jak natrętnych wichrzycieli, którzy próbują niesłusznie atakować napływowych. Nie zważają na ciężką sytuację chłopa i nakładają na niego karę więzienia oraz grzywny, które w końcu doprowadzają go do ruiny. Zmuszają też go do głosowania w wyborach na niemieckiego kandydata, co powoduje, że jego rodacy uznają go za zdrajcę.
    Na podstawie noweli prześledzić możemy, jak zmieniało się nastawienie ludności niemieckiej do Polaków, zamieszkujących zabór pruski. Początkowo, kiedy osadnicy niemieccy stanowili na tych terenach mniejszość, podchodzili do polskich chłopów z życzliwością bądź obojętnością, wiedząc, że nie mogą im się narażać, ponieważ posiadają liczebną przewagę i nie będzie można się przed nimi obronić. Z czasem, kiedy Niemców przybyło do Wielkopolski, urośli oni w siłę i zaczęli gardzić Polakami, okazując im to poprzez szykanowanie przy każdej sposobności. Prusacy są przez Sienkiewicza pokazani jako naród okrutny, który wykorzystuje słabość Polski dla swoich korzyści, a nie daje nic w zamian.

Dlaczego Bartek Słowik nazwany jest Zwycięzcą?


    Bartek Słowik



Komentarze

    10 + 1 =