do rękoczynów. Za napaść został wtrącony do aresztu, i chociaż starał się przedstawiać swoje wojenne zasługi, by uzyskać złagodzenie wyroku, i tak zarządzono, że w areszcie ma spędzić trzy miesiące oraz zapłacić karę. Kazano mu w wyborach głosować na Niemca, Szulberga, przez co przyczynił się do jego wygranej. W wyniku zadłużenia i odrzucenia przez społeczność Słowikowie utracili swoje gospodarstwo, wobec czego zmuszeni byli odejść. Na końcu utworu Bartek nie jest już silnym chłopem, jakim był na początku, przypomina raczej starego, wyniszczonego dziada.
Na przykładzie Bartka Słowika Henryk Sienkiewicz pokazuje, jak niewielką tożsamość narodową posiadają prości chłopi, którzy martwią się tylko o swoje przetrwanie, nie zaś o sprawy polityczne. Patriotyzm, który posiadają, jest bardzo słaby i szybko może zostać wypleniony. Autor, ukazując nam losy biednego chłopa, pokazuje zagrożenie, jakim jest germanizacja polskich terenów.
Obraz Niemców w noweli Sienkiewicza
Henryk Sienkiewicz w swojej noweli „Bartek Zwycięzca” pokazał życie prostego chłopa z pruskiego zaboru, który został przymusowo wcielony do armii i wysłany na wojnę niemiecko-francuską. Pod wpływem wojennych przeżyć tytułowy bohater ulega stopniowej germanizacji, która kończy się bezgranicznym ufaniem Prusom i nazywaniem samego siebie Niemcem. W jaki sposób Sienkiewicz pokazuje naród pruski?
W noweli spotykamy się z różnymi grupami społeczności niemieckiej. Jako pierwszych poznajemy osadników, który przybyli do zajętej Wielkopolski i zamieszkali pośród miejscowych, polskich chłopów. Na początku żyją obok siebie w zgodzie, próbując przyzwyczaić się do tej nowej sytuacji i powoli ją akceptując, ponieważ nie mają innego wyboru. Przyjezdni są bogatsi od chłopów, dlatego ich majątki są większe. Niemcy, w tym